Lenovo
Lenovo ThinkStation P340 30DH00J4US Workstation - 1 x Intel Octa-core [8 Core] i7-10700 2.90 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Tower - Raven Black
- SKU:
- 18193024
- MPN:
- 30dh00j4us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkStation P340 - tower - Core i7 10700 2.9 GHz - 16 GB - SSD 1 TB - USKey Features and Benefits:Multiple display supportWith up to three DP ports and support for up to 11 independent displays, the P340 Tower workstation is a great choice for CAD design, finance, health care, education, and more.Rugged, secure, and expandableLenovos legendary reliability ensures the P340 Tower workstation is built to last. Your data will remain safe, too: The integrated suite of ThinkShield security solutions includes discrete Trusted Platform Module (dTPM) to encrypt your data. And easy component access means you can expand as your business grows.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkStation P340 30DH00J4US Workstations Lenovo Slim New F5 USB Keyboard USB Optical Mouse
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 300 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Model | i7-10700 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 20.39 lb |
| Product Color | Raven Black |
| Height | 14.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 6.7" |
| Depth | 12.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Capacity | 5 GB |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Robust, uncompromised performance Performance and mission critical reliability make the ThinkStation P340 Tower an ideal choice for serious workstation users. High-end graphics and processing options, along with cutting-edge storage and memory technology, assure an uncompromised computing experience. Easily expandable and customizable to your needs, the P340 is perfect for CAD, design, and health care. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P340 30DH00J4US Workstations |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30DH00J4US |
| Product Model | 30DH00J4US |
| Product Series | P340 |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 High Speed USB 3.1 Gen1 Type-C (front) |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkStation P340 30DH00J4US Workstation - 1 x Intel Octa-core [8 Core] i7-10700 2.90 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Tower - Raven Black