Lenovo
Lenovo ThinkStation P340 30DH00JSUS Workstation - 1 x Intel Deca-core [10 Core] i9-10900 2.80 GHz - 32 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Tower - Raven Black
- SKU:
- 18261170
- MPN:
- 30dh00jsus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
THINKSTATION P340 INTEL CORE I910900 280GHZ 20MB WINDOWS 10 PRO 64 320GLenovo ThinkStation P340 30DH00JSUS Workstation - 1 i9-10900 - 32 GB RAM - 512 GB SSD - Tower - Raven Black - Windows 10 Pro 64-bit - DVD-Writer - English (US) Keyboard - EthernetWith 32 GB of memory, run as many programs as you want without losing the execution performanceSuper Multi-format DVD Drive for all your optical media and video recording needs. Plays and burns DVDs and CDs.Optimize your workflows by sharing the resources of the workstation with Ethernet connectivityWith 2 USB 3.0 port(s), easily transfer multiple files at once or larger files without error500 W power supply unit (PSU) fulfills your system's power requirements
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkStation P340 30DH00JSUS Workstations Lenovo Slim New F5 USB Keyboard USB Optical Mouse
Mexico
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Model | i9-10900 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 20.39 lb |
| Product Color | Raven Black |
| Height | 14.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 6.7" |
| Depth | 12.4" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3 Year Premier Support |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P340 30DH00JSUS Workstations |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30DH00JSUS |
| Product Model | 30DH00JSUS |
| Product Series | P340 |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 High Speed USB 3.1 Gen1 Type-C (front) |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkStation P340 30DH00JSUS Workstation - 1 x Intel Deca-core [10 Core] i9-10900 2.80 GHz - 32 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Tower - Raven Black