Lenovo
Lenovo ThinkStation P340 30DK005BUS Workstation - 1 x Intel Core i7 Octa-core [8 Core] i7-10700 10th Gen 2.90 GHz - 32 GB DDR4 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Small Form Factor
- SKU:
- 19087337
- MPN:
- 30dk005bus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkStation P340 SFF | Style, performance, reliability
Experience cutting-edge performance and Lenovo's unmatched reliability in the ThinkStation P340 SFF, a compact, cost-effective workstation. Cutting-edge storage and memory technologies combine with up to an Intel® Xeon® processor and high-end graphics options. It's a great choice for users looking for a compact powerhouse.
Package Contents:
- ThinkStation P340 SFF 30DK005BUS
- Mouse
- Keyboard
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkStation P340 SFF 30DK005BUS
- Mouse
- Keyboard
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 380 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Socket | Socket LGA-1200 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i7-10700 |
| Processor Type | Core i7 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W480 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 12.46 lb |
| Height | 13.4" |
| Width | 3.6" |
| Depth | 12.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul> <li>Base Warranty 3-year, Onsite</li> <li>Included Upgrade 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Onsite</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 32GB |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Memory Clock Speed | 2.93 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkStation P340 SFF | Style, performance, reliability Experience cutting-edge performance and Lenovo's unmatched reliability in the ThinkStation P340 SFF, a compact, cost-effective workstation. Cutting-edge storage and memory technologies combine with up to an Intel ® Xeon ® processor and high-end graphics options. It's a great choice for users looking for a compact powerhouse. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P340 SFF 30DK005BUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30DK005BUS |
| Product Model | 30DK005BUS |
| Product Series | P340 |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 1TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkStation P340 30DK005BUS Workstation - 1 x Intel Core i7 Octa-core [8 Core] i7-10700 10th Gen 2.90 GHz - 32 GB DDR4 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Small Form Factor