Lenovo
Lenovo ThinkStation P350 30E5000WUS Workstation - Intel Xeon Hexa-core [6 Core] W-1350 3.30 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Small Form Factor
- SKU:
- 18969389
- MPN:
- 30e5000wus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkStation P Series Workstations
Designed to deliver cutting-edge performance, versatility and reliability for the affordable price of a desktop, the Lenovo ThinkStation P Series workstations are designed from the ground up for reliability and ease of use. With the ingenious modular design, making upgrades and customizations are effortless. It's a space-saving, powerful, and versatile workstation that is ideal for the most demanding of workflows, catering to your individual needs.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels | 0, 1 |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 380 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Model | W-1350 |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W580 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 11.05 lb |
| Height | 13.4" |
| Width | 3.6" |
| Depth | 12.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Clock Speed | 3.20 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkStation P Series Workstations Designed to deliver cutting-edge performance, versatility and reliability for the affordable price of a desktop, the Lenovo ThinkStation P Series workstations are designed from the ground up for reliability and ease of use. With the ingenious modular design, making upgrades and customizations are effortless. It's a space-saving, powerful, and versatile workstation that is ideal for the most demanding of workflows, catering to your individual needs. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P350 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30E5000WUS |
| Product Model | 30E5000WUS |
| Product Series | P350 |
| Product Line | ThinkStation |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 2 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 6 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro for Workstations |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkStation P350 30E5000WUS Workstation - Intel Xeon Hexa-core [6 Core] W-1350 3.30 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Small Form Factor