Lenovo
Lenovo ThinkStation P350 30E50017US Workstation - 1 x Intel Core i7 Octa-core [8 Core] i7-11700 11th Gen 2.50 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Small Form Factor - Raven Black
- SKU:
- 18546225
- MPN:
- 30e50017us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
THINKSTATION & THINKPADLenovo ThinkStation P350 30E50017US Workstation, 1 x Intel Core i7 Octa-core (8 Core) i7-11700 11th Gen 2.50 GHz, 16 GB DDR4 SDRAM RAM, 512 GB SSD, Small Form Factor, Raven Black Intel Core i7 2.50 GHz processor offers lightning fast speed and peak performance even for the toughest tasks and processing intensive games With 16 GB of memory, run as many programs as you want without losing the execution performance Super Multi-format DVD Drive for all your optical media and video recording needs. Plays and burns DVDs and CDs. With 2 USB 3.0 port(s), data can be transferred quickly between your workstation and devices Working in different apps while keeping an eye on social media has never been easier; with Windows 10 Pro OS, you can now snap up to four apps to any location on the screen for effortless multitasking. You can even create individual desktops for specific projects and tasks. 380 W power supply unit (PSU) included
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkStation P350 30E50017US Workstation Keyboard USB Optical Mouse
China
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 380 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11700 |
| Processor Type | Core i7 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 12.39 lb |
| Product Color | Raven Black |
| Height | 13.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.6" |
| Depth | 12.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Clock Speed | 3.20 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY Fostering creativity for professionals across industries P Series advantage Our workstations feature superior engineering and innovative design, tested and certified to render apps seamlessly by independent software vendors (ISVs). Whether complex graphics, computer aided design, or AI, we offer a workstation that works for you. Plus, with the Lenovo Performance Tuner, you can customize your system to the programs you use-and how you use them. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P350 30E50017US Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30E50017US |
| Product Model | 30E50017US |
| Product Series | P350 |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.1 Gen1(Type C);1 Integrated HDMI/DP/Type-C port |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports | 2 |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkStation P350 30E50017US Workstation - 1 x Intel Core i7 Octa-core [8 Core] i7-11700 11th Gen 2.50 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Small Form Factor - Raven Black