Lenovo
Lenovo ThinkStation P350 30E5001NUS Workstation - 1 x Intel Core i9 Octa-core [8 Core] i9-11900 11th Gen 2.50 GHz - 32 GB DDR4 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Small Form Factor - Raven Black
- SKU:
- 18851370
- MPN:
- 30e5001nus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkStation P350 30E5001NUS Workstation - 1 x Intel Core i9 Octa-core (8 Core) i9-11900 11th Gen 2.50 GHz - 32 GB DDR4 SDRAM RAM - 1 TB SSD - Small Form Factor - Raven Black - Windows 10 Pro 6- Number of Processors Supported: 1
- Number of Processors Installed: 1
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i9
- Processor Generation: 11th Gen
- Processor: ?2.5 GHz core_i9
- RAM: ?32 GB
- Hard Drive: ?1 TB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?30E5001NUS
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY Fostering creativity for professionals across industries P Series advantage Our workstations feature superior engineering and innovative design, tested and certified to render apps seamlessly by independent software vendors (ISVs). Whether complex graphics, computer aided design, or AI, we offer a workstation that works for you. Plus, with the Lenovo Performance Tuner, you can customize your system to the programs you use-and how you use them. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 30E5001NUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkStation. Product Series: P350. Product Model: 30E5001NUS. Product Name: ThinkStation P350 30E5001NUS Workstation. Product Type: Workstation. [Processor] Number of Processors Supported: 1. Number of Processors Installed: 1. Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i9. Processor Generation: 11th Gen. Processor Model: i9-11900. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Speed: 2.50 GHz. [Memory] Standard Memory: 32 GB. Maximum Memory Supported: 128 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 4. Memory Clock Speed: 3.20 GHz. [Storage] Total Solid State Drive Capacity: 1 TB. Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe. Optical Drive Type: DVD-Writer. [Interfaces/Ports] Total Number of USB Ports: 10. Number of USB 2.0 Ports: 2. Number of USB 3.0 Ports: 2. Number of USB 3.1 Gen 1 Ports: 2. Number of USB 3.1 Gen 2 Ports: 2. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: 1 USB 3.1 Gen1(Type C);1 Integrated HDMI/DP/Type-C port. DisplayPort: Yes. [Input Devices] Keyboard Localization: English (US). [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Power Description] Input Voltage: 120 V AC. 230 V AC. Maximum Power Supply Wattage: 380 W.
Package Contents:
Features
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 380 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i9-11900 |
| Processor Type | Core i9 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 12.39 lb |
| Product Color | Raven Black |
| Height | 13.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.6" |
| Depth | 12.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.1 Gen1(Type C);1 Integrated HDMI/DP/Type-C port |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports | 2 |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Clock Speed | 3.20 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY Fostering creativity for professionals across industries P Series advantage Our workstations feature superior engineering and innovative design, tested and certified to render apps seamlessly by independent software vendors (ISVs). Whether complex graphics, computer aided design, or AI, we offer a workstation that works for you. Plus, with the Lenovo Performance Tuner, you can customize your system to the programs you use-and how you use them. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P350 30E5001NUS Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30E5001NUS |
| Product Model | 30E5001NUS |
| Product Series | P350 |
| Product Line | ThinkStation |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
Warranty Information