Lenovo
Lenovo ThinkStation P348 30EQ01VSUS Workstation - Intel Core i9 i9-11900 11th Gen 2.50 GHz - 32 GB - 1 TB SSD - Tower
- SKU:
- 18961550
- MPN:
- 30eq01vsus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkStation P Series Workstations
Designed to deliver cutting-edge performance, versatility and reliability for the affordable price of a desktop, the Lenovo ThinkStation P Series workstations are designed from the ground up for reliability and ease of use. With the ingenious modular design, making upgrades and customizations are effortless. It's a space-saving, powerful, and versatile workstation that is ideal for the most demanding of workflows, catering to your individual needs.
Specs
| Processor | |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i9-11900 |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkStation P Series Workstations Designed to deliver cutting-edge performance, versatility and reliability for the affordable price of a desktop, the Lenovo ThinkStation P Series workstations are designed from the ground up for reliability and ease of use. With the ingenious modular design, making upgrades and customizations are effortless. It's a space-saving, powerful, and versatile workstation that is ideal for the most demanding of workflows, catering to your individual needs. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P348 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30EQ01VSUS |
| Product Model | 30EQ01VSUS |
| Product Series | P348 |
| Product Line | ThinkStation |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkStation P348 30EQ01VSUS Workstation - Intel Core i9 i9-11900 11th Gen 2.50 GHz - 32 GB - 1 TB SSD - Tower