Lenovo
Lenovo ThinkStation P348 30EQ0219US Workstation - 1 x Intel Core i7 Octa-core [8 Core] i7-11700 11th Gen 2.50 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Tower
- SKU:
- 18921870
- MPN:
- 30eq0219us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY
Fostering creativity for professionals across industries
P Series advantage
Our workstations feature superior engineering and innovative design, tested and certified to render apps seamlessly by independent software vendors (ISVs). Whether complex graphics, computer aided design, or AI, we offer a workstation that works for you. Plus, with the Lenovo Performance Tuner, you can customize your system to the programs you use-and how you use them.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkStation P348 30EQ0219US Workstation USB Traditional Keyboard USB Calliope Mouse
TCO Certified Desktops 8
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Environmental Certification:
TCO Certified Desktops 8
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11700 |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B560 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 18.52 lb |
| Height | 14.8" |
| Width | 6.7" |
| Depth | 12.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Clock Speed | 3.20 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unregistered |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY Fostering creativity for professionals across industries P Series advantage Our workstations feature superior engineering and innovative design, tested and certified to render apps seamlessly by independent software vendors (ISVs). Whether complex graphics, computer aided design, or AI, we offer a workstation that works for you. Plus, with the Lenovo Performance Tuner, you can customize your system to the programs you use-and how you use them. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P348 30EQ0219US Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30EQ0219US |
| Product Model | 30EQ0219US |
| Product Series | P348 |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkStation P348 30EQ0219US Workstation - 1 x Intel Core i7 Octa-core [8 Core] i7-11700 11th Gen 2.50 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Tower