Lenovo
Lenovo ThinkStation P3 30H10010US Workstation - 1 x Intel Core i9 14th Gen i9-14900 - vPro Technology - 32 GB - 1 TB SSD - Tiny
- SKU:
- 21145150
- MPN:
- 30h10010us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY
Fostering creativity for professionals across industries
Package Contents:
- ThinkStation P3 Tiny
- Power Adapter
- Keyboard
- Mouse
Features
Package Contents:
TCO Certified 9.0
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkStation P3 Tiny
- Power Adapter
- Keyboard
- Mouse
Environmental Certification:
TCO Certified 9.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 300 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of Processors Installed | 1 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Model | i9-14900 |
| Processor Type | Core i9 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Height | 1.5" |
| Width | 7" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 Year On-site</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY Fostering creativity for professionals across industries |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P3 Tiny |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30H10010US |
| Product Model | 30H10010US |
| Product Series | P3 |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 1TB |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), data transfer only |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Optional Ports | <p><strong>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series</strong></p><p><strong>Optional Rear Ports </strong></p><ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Punch out port 1 (one of VGA / DisplayPort™ / HDMI® / serial / USB-C® 5Gbps with DisplayPort™ and PD 3.0 functions)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Punch out port 2 (one of VGA / DisplayPort™ / HDMI® / serial / RJ-45) </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1x Thunderbolt™ 4 (via additional PCIe® adapter) </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), occupies port 1 and 2</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), share 5Gbps bandwidth, occupy port 1 and 2 </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2x GbE RJ-45, via additional PCIe® adapter </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>4x GbE RJ-45, via additional PCIe® adapter </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>4x serial, via additional PCIe® adapter</li></ul> |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort | 4 |
| HDMI | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkStation P3 30H10010US Workstation - 1 x Intel Core i9 14th Gen i9-14900 - vPro Technology - 32 GB - 1 TB SSD - Tiny