Lenovo
Lenovo 32GB DDR4 SDRAM Memory Module (4x71f27331)
- SKU:
- 19082711
- MPN:
- 4x71f27331
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 32GB DDR4 SDRAM Memory Module - for Notebook, Mobile Workstation - 32 GB - DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM - 3200 MHz - ECC - 260-pin - SoDIMM- Memory Size: 32 GB
- Memory Technology: DDR4 SDRAM
- Memory Speed: 3200 MHz
- Memory Standard: DDR4-3200/PC4-25600
- Error Checking: ECC
- Package Dimensions: 6.18 x 2.28 x 0.67 inches
- Item Weight: 1.06 ounces
Lenovo 32GB DDR4 3200MHz ECC SoDIMM Memory upgrades the standard memory capacity in selected PCs, improving performance and enhancing the PC's ability to run more programs simultaneously. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 4X71F27331. Brand Name: Lenovo. Product Name: 32GB DDR4 SDRAM Memory Module. Product Type: RAM Module. [Technical Information] Memory Size: 32 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Speed: 3200 MHz. Memory Standard: DDR4-3200/PC4-25600. Error Checking: ECC. Device Supported: Notebook. Mobile Workstation. [Physical Characteristics] Number of Pins: 260-pin. Form Factor: SoDIMM. Thickness: 47.2 mil. Width: 1.2". Length: 2.7". Weight (Approximate): 0.53 oz.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 47.2 mil |
| Form Factor | SODIMM |
| Weight (Approximate) | 0.53 oz |
| Length | 2.7" |
| Number of Pins | 260-pin |
| Width | 1.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo 32GB DDR4 3200MHz ECC SoDIMM Memory upgrades the standard memory capacity in selected PCs, improving performance and enhancing the PC's ability to run more programs simultaneously. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 32GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X71F27331 |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Device Supported |
|
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Error Checking | ECC |
Warranty Information