Lenovo
Lenovo Thunderbolt 3 Essential Dock (40av0135us)
- SKU:
- 18424562
- MPN:
- 40av0135us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/13/2024 04:55:32 PM PST
- Stock Update:
- 08/13/2024 04:55:32 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo USA Thunderbolt 3 Essential Dock 40AV0135US 135W Adapter, 1x 110V 2 Pin Power Cord, Standard Thunderbolt Cable- Lenovo Thunderbolt 3 Essential Dock 40AV0135US / USA UPC 193638918103
- USB Ports : Two USB-A 3.0 Gen 1, 5 Gbps (1 x always-on charging); Two USB-C Downstream Port, 10 Gbps (5V/3A power-out, no video support) .
- Video Ports : 1x DisplayPort 1.4 1x HDMI 2.0 . Audio Ports; 3.5 mm Combo Audio Jack. Ethernet: RJ45 Gigabit
- Supported OS; Win10 64 bit / Driver Needed : Yes, please refer to Lenovo service Web for latest driver
- Max Number of External Monitors4K@60Hz. Included Accessory135W adapter, 1x power cord, standard Thunderbolt cable. Hardware Requirements: Host with USB-C/Thunderbolt port
- Product Dimensions: 5 x 5 x 2 inches
- Item Weight: 2 pounds
- Department: electronics
- Manufacturer: Lenovo USA
Supported OS; Win10 64 bit / Driver Needed : Yes, please refer to Lenovo service Web. 40av0135us Lenovo Thunderbolt 3 Essential Dock with 135w 2 pin 110v USA power cord. USA UPC 193638918103 . The Lenovo Thunderbolt 3 Essential Dock packs the performance of a premium dock, at a price that all can afford. Powered by Intels Thunderbolt 3 technology, its designed to boost your productivity with dual 4k displays, blazing-fast 10Gbps data rates, and a range of optimized ports. A single 65W power cable connected to a Thunderbolt or USB-C notebook is all you need to get to work. Top Features; Single Cable Convenience. One cable connection delivers data, display and power to USB-c or Thunderbolt systems. High Performance. Enjoy Dual 4K displays and blazing-fast 10Gbps data transfer rates with Intel Thunderbolt 3 technology inside. Enterprise IT ready. Advanced network security and management features as PXE boot, WOL and MAC address pass thru on selected ThinkPad Notebooks.40AV0135US , Model DK1913 , ASM P/N SD20Q68235 , FRU P/N 5D20V25723 TYPE 40AV. Compatible with Lenovo Specific Models: 11e 6th Gen-20SE MT , 11e 6th Gen-20SF MT , L14 G1-20U1 MT 2020 , L14 G1-20U2 MT 2020, L15 G1-20U3 MT 2020 , L15 G1-20U4 MT 2020 , P14s G1-20S4 MT 2020 , P14s G1-20S5 MT 2020 , P15s G1-20T4 MT 2020 , P15s G1-20T5 MT 2020 , T14 G1-20S0 MT 2020 , T14 G1-20S1 MT 2020 , T14 G1-20S2 MT 2020 HC , T14 G1-20S3 MT 2020 HC, T14s G1-20T0 MT 2020 , T14s G1-20T1 MT 2020, T15 G1-20S6 MT 2020, T15 G1-20S7 MT 2020 , T490s-20NX MT , T490s-20NY MT , X1 Carbon 7th Generation-20QD MT , X1 Carbon 7th Generation-20QE MT , X1 Carbon 7th Generation-20R1 MT , X1 Carbon 7th Generation-20R2 MT , X1 Yoga 4th Generation-20QF MT, X1 Yoga 4th Generation-20QG MT , X1 Yoga 4th Generation-20SA MT , X1 Yoga 4th Generation-20SB MT , X1 Yoga G5-20UB MT 2020 , X1 Yoga G5-20UC MT 2020 , X13 G1-20T2 MT 2020 , X13 G1-20T3 MT 2020 , X13 Yoga G1-20SX MT 2020 , X13 Yoga G1-20SY MT 2020 , X390 Yoga-20NN MT , X390 Yoga-20NQ MT.
Package Contents:
- Thunderbolt 3 Essential Dock
- ThinkPad 135W AC Power Adapter (Slim Tip) with Power cord
- Thunderbolt Cable (5C10V25715)
- Warranty and Setup Poster
Features
- Thunderbolt 3 Essential Dock
- ThinkPad 135W AC Power Adapter (Slim Tip) with Power cord
- Thunderbolt Cable (5C10V25715)
- Warranty and Setup Poster
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Lenovo Notebooks:
- X1 Yoga 4th Gen (Type 20QF, 20QG)
- X1 Yoga 4th Gen (Type 20SA, 20SB)
- X1 Carbon 7th Gen (Type 20QD, 20QE)
- X1 Carbon 7th Gen (Type 20R1, 20R2)
- T490s (Type 20NX, 20NY)
- X390 Yoga
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Kensington Security Slot:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 13.40 oz |
| Height | 1.22" |
| Width | 6.30" |
| Depth | 3.15" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| USB Type-C Detail | Two Downstream Port, 10 Gbps (5V/3A power-out, no video support), Docking Interface: Two USB-C Ports Docking Interface |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Host Interface | USB Type C |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo Thunderbolt 3 Essential Dock (40AV), powered by Intel's Thunderbolt 3 technology, is designed to boost your productivity with dual 4k displays, blazing-fast 10Gbps data rates, and a range of optimized ports. A single 65W power cable connected to a Thunderbolt or USB-C notebook is all you need to get to work. Top features Single Cable Convenience: One cable connection delivers data, display and power to USB-c or Thunderbolt systems High Performance: Enjoy Dual 4K displays and blazing-fast 10Gbps data transfer rates with Intel Thunderbolt 3 technology inside Enterprise IT ready: Advanced network security and management features as PXE boot, WOL and MAC address pass thru on selected ThinkPad Notebooks. |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Thunderbolt 3 Essential Dock |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 40AV0135US |
| Technical Information | |
| Device Supported | Notebook |
| Connectivity Technology | Docking |
Warranty Information