Lenovo
Lenovo-IMSourcing ThinkPad Battery 57++ (9 Cell) 45N1151
- SKU:
- 19861933
- MPN:
- 45n1151
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Compatible to OEM Part Number:
Lenovo ThinkPad Notebooks:
- 0C52864
- 45N1153
Compatibility:
Lenovo ThinkPad Notebooks:
- T440p
- T540p
- L440
- L540
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.07 lb |
| Height | 0.8" |
| Width | 8.6" |
| Depth | 2.9" |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 9210 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Output Voltage | 10.8 V DC |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo-IMSourcing |
| Manufacturer Website Address | http://www.imsourcing.com |
| Product Type | Battery |
| Product Name | ThinkPad Battery 57++ (9 Cell) |
| Manufacturer | Lenovo-IMSourcing |
| Manufacturer Part Number | 45N1151 |
| Product Line | ThinkPad |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo-IMSourcing ThinkPad Battery 57++ (9 Cell) 45N1151