Lenovo
Lenovo-IMSourcing ThinkPad Battery 57++ (9 cell) 45N1153
- SKU:
- 19861939
- MPN:
- 45n1153
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Compatible to OEM Part Number:
Yes
Lenovo ThinkPad Notebooks:
- 45N1151
- 45N1145
- 45N1147
- 45N1149
- 0C52864
- 0C52863
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Lenovo ThinkPad Notebooks:
- T440p
- L440
- L540
Environmental Compliance:
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.07 lb |
| Height | 0.8" |
| Width | 8.6" |
| Depth | 2.9" |
| Battery Information | |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Output Voltage | 10.8 V DC |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo-IMSourcing |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.imsourcing.com |
| Product Type | Battery |
| Product Name | ThinkPad Battery 57++ (9 cell) |
| Manufacturer | Lenovo-IMSourcing |
| Manufacturer Part Number | 45N1153 |
| Packaged Quantity | 1 Piece |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo-IMSourcing ThinkPad Battery 57++ (9 cell) 45N1153