Lenovo
Lenovo 95W USB-C AC Adapter 4X20V24690
- SKU:
- 18870178
- MPN:
- 4x20v24690
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 95W USB-C AC Adapter offers fast and efficient charging. It is your perfect replacement or spare power adapter for your Lenovo laptops. Lenovo AC adapters are compact, energy efficient and backed by a 1 year warranty.Features & Benefits
- Dimensions:126*56*28.5mm / 4.96*2.20*1.12 in
- Weight: 310g±15g
- Power Capacity: 2.5 A/240 V, 95W power charging
- Smart Voltage with PD3.0 technology
- Tested, reliable and backed by a one-year limited warranty
Package Contents:
- 95W USB-C AC Adapter
- Line Cord
- Adapter Common Flyer
- Generic Poster (1-year)
Features
Package Contents:
Lenovo Notebooks
- 95W USB-C AC Adapter
- Line Cord
- Adapter Common Flyer
- Generic Poster (1-year)
Compatibility:
Lenovo Notebooks
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Power | 95 W |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 10.93 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 1.1" |
| Depth | 2.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo 95W USB-C AC Adapter offers fast and efficient charging. It is your perfect replacement or spare power adapter for your Lenovo laptops. Lenovo AC adapters are compact, energy efficient and backed by a 1 year warranty. Features & Benefits Dimensions:126*56*28.5mm / 4.96*2.20*1.12 in Weight: 310g±15g Power Capacity: 2.5 A/240 V, 95W power charging Smart Voltage with PD3.0 technology Tested, reliable and backed by a one-year limited warranty |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | 95W USB-C AC Adapter |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X20V24690 |
| Technical Information | |
| Device Supported | Notebook |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 95W USB-C AC Adapter 4X20V24690