Lenovo
Lenovo 8GB DDR4 SDRAM Memory Module (4X70V98060)
- SKU:
- 18210835
- MPN:
- 4x70v98060
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 8GB DDR4 SDRAM Memory Module - for Workstation - 8 GB - DDR4-2933/PC4-23466 DDR4 SDRAM - ECC - Registered - 288-pin - DIMM- Memory Size: 8 GB
- Memory Technology: DDR4 SDRAM
- Memory Speed: 2933 MHz
- Memory Standard: DDR4-2933/PC4-23466
- Error Checking: ECC
- Product Dimensions: 2.36 x 5.91 x 0.79 inches
- Item Weight: 1.41 ounces
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Brand Name: Lenovo. Product Name: 8GB DDR4 SDRAM Memory Module. Product Type: RAM Module. [Technical Information] Memory Size: 8 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Speed: 2933 MHz. Memory Standard: DDR4-2933/PC4-23466. Error Checking: ECC. Signal Processing: Registered. Device Supported: Workstation. [Physical Characteristics] Number of Pins: 288-pin. Form Factor: DIMM. Thickness: 149.6 mil. Width: 1.2". Length: 5.2". Weight (Approximate): 0.71 oz. [Miscellaneous] Compatibility: Lenovo ThinkStation.
Features
Compatibility:
Lenovo ThinkStation
Lenovo ThinkStation
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 149.6 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Weight (Approximate) | 0.71 oz |
| Length | 5.2" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 8GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X70V98060 |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Device Supported | Workstation |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23466 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 8GB DDR4 SDRAM Memory Module (4X70V98060)