Lenovo
Lenovo 8GB DDR4 SDRAM Memory Module (4X70Z78726)
- SKU:
- 18315063
- MPN:
- 4x70z78726
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Lenovo 8GB DDR4 2933MHz UDIMM Memory enables high I/O data transfer rate and reduced power consumption. With this DDR4 memory you will achieve better performance without straining the power needs.
Package Contents:
- 8GB DDR4 SDRAM Memory Module
- Warranty Poster
Features
Package Contents:
- 8GB DDR4 SDRAM Memory Module
- Warranty Poster
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 153.5 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 5.3" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo 8GB DDR4 2933MHz UDIMM Memory enables high I/O data transfer rate and reduced power consumption. With this DDR4 memory you will achieve better performance without straining the power needs. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 8GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X70Z78726 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Device Supported | Desktop PC |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23400 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 8GB DDR4 SDRAM Memory Module (4X70Z78726)