Lenovo
Lenovo 4GB DDR4 SDRAM Memory Module - For Notebook- Workstation - 4 GB (4X71A14571)
- SKU:
- 18352299
- MPN:
- 4x71a14571
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 4GB DDR4 SDRAM Memory Module - for Notebook, Workstation - 4 GB - DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM - 3200 MHz - 260-pin - SoDIMM- Memory Size: 4 GB
- Memory Technology: DDR4 SDRAM
- Memory Speed: 3200 MHz
- Memory Standard: DDR4-3200/PC4-25600
- Device Supported: Notebook
- Product Dimensions: 2.67 x 1.19 x 0.15 inches
- Item Weight: 0.529 ounces
Overview The ThinkPad 4GB DDR4 3200MHz SoDIMM Memory upgrades the standard memory capacity in select PCs, improving performance and enhancing the PC's ability to run more programs simultaneously. Features & Benefits 4GB DDR4 3200MHz SoDIMM Compatible with select ThinkPad PCs . Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 4X71A14571. Brand Name: Lenovo. Product Name: 4GB DDR4 SDRAM Memory Module. Product Type: RAM Module. [Technical Information] Memory Size: 4 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Speed: 3200 MHz. Memory Standard: DDR4-3200/PC4-25600. Device Supported: Notebook. Workstation. [Physical Characteristics] Number of Pins: 260-pin. Form Factor: SoDIMM. Thickness: 149.6 mil. Width: 1.2". Length: 2.7". Weight (Approximate): 0.53 oz.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 149.6 mil |
| Form Factor | SODIMM |
| Weight (Approximate) | 0.53 oz |
| Length | 2.7" |
| Number of Pins | 260-pin |
| Width | 1.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Overview The ThinkPad 4GB DDR4 3200MHz SoDIMM Memory upgrades the standard memory capacity in select PCs, improving performance and enhancing the PC's ability to run more programs simultaneously. Features & Benefits 4GB DDR4 3200MHz SoDIMM Compatible with select ThinkPad PCs |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 4GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X71A14571 |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Device Supported |
|
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
Warranty Information