Lenovo
Lenovo 16GB DDR4 SDRAM Memory Module (4X71D07931)
- SKU:
- 18527184
- MPN:
- 4x71d07931
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 16GB DDR4 SDRAM Memory Module - for Desktop PC - 16 GB - DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM - 3200 MHz - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - 36 Month Warranty- Memory Size: 16 GB
- Memory Technology: DDR4 SDRAM
- Memory Speed: 3200 MHz
- Memory Standard: DDR4-3200/PC4-25600
- Error Checking: Non-ECC
Overview The Lenovo 16GB DDR4 3200MHz UDIMM Memory enables high I/O data transfer rate and reduced power consumption. With this DDR4 memory you will achieve better performance without straining the power needs. Features & Benefits 16GB DDR4 3200MHz UDIMM Memory fully compatible with specified ThinkCentre a products Design that delivers high availability, scalability, and for maximum flexibility and price/performance . Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 4X71D07931. Brand Name: Lenovo. Product Name: 16GB DDR4 SDRAM Memory Module. Packaged Quantity: 1. Product Type: RAM Module. [Technical Information] Memory Size: 16 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Speed: 3200 MHz. Memory Standard: DDR4-3200/PC4-25600. Error Checking: Non-ECC. Signal Processing: Unbuffered. Device Supported: Desktop PC. [Physical Characteristics] Number of Pins: 288-pin. Form Factor: DIMM. Thickness: 153.5 mil. Width: 1.2". Length: 5.3". Weight (Approximate): 0.71 oz. [Miscellaneous] Package Contents: 16GB DDR4 SDRAM Memory Module 1 x Poster . [Warranty] Limited Warranty: 36 Month.
Features
- 16GB DDR4 SDRAM Memory Module
- 1 x Poster
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 153.5 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Weight (Approximate) | 0.71 oz |
| Length | 5.3" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 36 Month |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Overview The Lenovo 16GB DDR4 3200MHz UDIMM Memory enables high I/O data transfer rate and reduced power consumption. With this DDR4 memory you will achieve better performance without straining the power needs. Features & Benefits 16GB DDR4 3200MHz UDIMM Memory fully compatible with specified ThinkCentre a products Design that delivers high availability, scalability, and for maximum flexibility and price/performance |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X71D07931 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Device Supported | Desktop PC |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information