Lenovo
Lenovo 16GB DDR5 SDRAM Memory Module 4X71L72498
- SKU:
- 20715035
- MPN:
- 4x71l72498
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 16GB DDR5 4800MHz ECC RDIMM Memory upgrades the standard memory capacity in select PCs, improving performance and enhancing the PC's ability to run more programs simultaneously.
Package Contents:
- 16GB DDR5 SDRAM Memory Module
- Warranty Flyer
Features
Package Contents:
- 16GB DDR5 SDRAM Memory Module
- Warranty Flyer
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | DIMM |
| Weight (Approximate) | 0.71 oz |
| Number of Pins | 288-pin |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo 16GB DDR5 4800MHz ECC RDIMM Memory upgrades the standard memory capacity in select PCs, improving performance and enhancing the PC's ability to run more programs simultaneously. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 16GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X71L72498 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Upgrade Type | System Specific |
| Device Supported |
|
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 16GB DDR5 SDRAM Memory Module 4X71L72498