Lenovo
Lenovo Precision Pen (4X80Z50965)
- SKU:
- 19036846
- MPN:
- 4x80z50965
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Lenovo Precision Pen provides an industry-leading 4096 levels of pressure sensitivity for natural writing and sketching, along with a 400 days battery life and three configurable short-cut buttons to enhance productivity. For professional and aspiring artists, the Lenovo Precision Pen also recognises degrees of tilt for lifelike shading of drawings and paintings. Modern digital convenience meets a classic look and feel in the Lenovo Precision Pen.Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.66 oz |
| Length | 6" |
| Product Color | Black |
| Diameter | 0.4" |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo Precision Pen provides an industry-leading 4096 levels of pressure sensitivity for natural writing and sketching, along with a 400 days battery life and three configurable short-cut buttons to enhance productivity. For professional and aspiring artists, the Lenovo Precision Pen also recognises degrees of tilt for lifelike shading of drawings and paintings. Modern digital convenience meets a classic look and feel in the Lenovo Precision Pen. |
| Product Type | Stylus |
| Product Name | Precision Pen |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X80Z50965 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Device Supported | Notebook |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Precision Pen (4X80Z50965)