Lenovo
Lenovo 512 GB Solid State Drive - M.2 Internal - PCI Express (4XB0M52450)
- SKU:
- 18148983
- MPN:
- 4xb0m52450
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 512GB SSD PCIE NVME M.2 4XB0M52450- This refurbished product is tested and certified to look and work like new. The refurbishing process includes functionality testing, basic cleaning, inspection, and repackaging. The product ships with all relevant accessories, and may arrive in a generic box
- Hard Drive: 512 GB
- Wireless Type: 802.11a
- Brand Name: Lenovo
- Series: 4XB0M52450
- Item model number: 4XB0M52450
- Operating System: NA
- Item Weight: 0.32 ounces
- Product Dimensions: 0.9 x 3.1 x 0.1 inches
- Item Dimensions L x W x H: 0.87 x 3.15 x 0.09 inches
- Color: na
- Processor Count: 1
- Flash Memory Size: 512
COMPATIBILITY - Description/Machine Type/Models: ThinkStation P500/All/All ThinkStation P700/All/All ThinkStation P900/All/All ThinkStation P510/All/All ThinkStation P410/All/All ThinkStation P310/All/All ThinkStation P710/All/All ThinkStation P910/All/AllNVMe M.2 - NAND Flash Memory - Support Admin and NVM Command Set - End-to-End Data Protection - Support up to 4 Namespaces - Support up to 8 I. Compatibility: Lenovo ThinkStation P310 30AS, 30AT, 30AU, 30AV
Features
Compatibility:
Lenovo ThinkStation Workstation:
Workstation
Lenovo ThinkStation Workstation:
- P500
- P700
- P900
- P510
- P410
- P310
- P710
- P910
Device Supported:
Workstation
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 3.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo 512GB PCIe NVMe M.2 SSD (4XB0M52450) PCIe NVMe SSD with M.2 form factor, high speed with PCIe NVMe interface, it is the best solution to upgrade your ThinkStation systems. COMPATIBILITY HARDWARE REQUIREMENTS: ThinkStation 512GB PCIe NVMe M.2 SSD is supported on the following Lenovo systems. Description Machine Type Models ------------ ----------------- ----------- ThinkStation P500 All All ThinkStation P700 All All ThinkStation P900 All All ThinkStation P510 All All ThinkStation P410 All All ThinkStation P310 All All ThinkStation P710 All All ThinkStation P910 All All |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB0M52450 |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 512 GB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 512 GB Solid State Drive - M.2 Internal - PCI Express (4XB0M52450)