Lenovo
Lenovo ThinkPad 512 GB Solid State Drive - M.2 2242 Internal - PCI Express - Green (4xb0t83221)
- SKU:
- 18822112
- MPN:
- 4xb0t83221
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad 512 GB Solid State Drive - PCI Express - Internal - M.2 2242 - Green - 1.95 GB/s Maximum Read Transfer Rate- Hdd_bo tp 512gb nvme m
- Product Dimensions: 0.87 x 1.65 x 0.09 inches
- Item Weight: 2.11 ounces
Hdd_bo tp 512gb nvme m.2 2242 ssd _DELETE_
Features
Device Supported:
Notebook
Notebook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2242 |
| Weight (Approximate) | 0.18 oz |
| Product Color | Green |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 1.7" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The ThinkPad 512GB PCIe NVMe M.2 SSD is a good choice to upgrade your ThinkPad notebook. It is qualified on select ThinkPad notebooks and is backed by one year warranty. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkPad 512GB PCIe NVMe M.2 2242 SSD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB0T83221 |
| Product Line | ThinkPad |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 2000 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 860 MB/s |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 512 GB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad 512 GB Solid State Drive - M.2 2242 Internal - PCI Express - Green (4xb0t83221)