Lenovo
Lenovo ThinkPad 512 GB Solid State Drive - M.2 2242 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0 x4] (4xb1b85886)
- SKU:
- 18244977
- MPN:
- 4xb1b85886
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The ThinkPad 512GB PCIe NVMe M.2 SSD is a good choice to upgrade your ThinkPad notebook. It is qualified on select ThinkPad notebooks and is backed by a one year warranty.
Features
Operating System Compatibility:
Windows 10
Notebook
Windows 10
Device Supported:
Notebook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2242 |
| Weight (Approximate) | 0.14 oz |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 1.7" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The ThinkPad 512GB PCIe NVMe M.2 SSD is a good choice to upgrade your ThinkPad notebook. It is qualified on select ThinkPad notebooks and is backed by a one year warranty. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkPad 4XB1B85886 Solid State Drive |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB1B85886 |
| Product Line | ThinkPad |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 512 GB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad 512 GB Solid State Drive - M.2 2242 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0 x4] (4xb1b85886)