Lenovo
Lenovo ThinkPad 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 4.0 x4] - Black (4xb1d04757)
- SKU:
- 18245080
- MPN:
- 4xb1d04757
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/19/2025 01:28:54 PM PST
- Stock Update:
- 06/19/2025 01:28:54 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe (PCI Express NVMe 4.0 x4) - Black - Notebook Device Supported - 1 Year Warranty- Storage Capacity: 1 TB
- Platform Supported: PC
- Wireless LAN: No
- Drive Interface: PCI Express NVMe
- Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 4.0 x4
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?4XB1D04757
- Item Weight: ?1.6 ounces
- Manufacturer: ?Lenovo
The ThinkPad 1TB Performance PCIe Gen4 NVMe OPAL2 M.2 2280 SSD is a good choice to upgrade your ThinkPad notebook. It is qualified on select ThinkPad notebooks and is backed by a one year warranty. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 4XB1D04757. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Name: 1TB Performance PCIe Gen4 NVMe OPAL2 M.2 2280 SSD. Product Type: Solid State Drive. [Technical Information] Storage Capacity: 1 TB. Platform Supported: PC. [Network & Communication] Wireless LAN: No. [Interfaces/Ports] Drive Interface: PCI Express NVMe. Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 4.0 x4. [Physical Characteristics] Color: Black. Drive Type: Internal. Form Factor: M.2 2280. Height: 0.1". Depth: 0.9". Length: 3.1". Weight (Approximate): 0.32 oz. [Miscellaneous] Operating System Compatibility: Windows 10. Device Supported: Notebook. [Warranty] Limited Warranty: 1 Year.
Features
Windows 10
Device Supported:
Notebook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Weight (Approximate) | 0.32 oz |
| Length | 3.1" |
| Product Color | Black |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Color Family | Black |
| Depth | 0.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The ThinkPad 1TB Performance PCIe Gen4 NVMe OPAL2 M.2 2280 SSD is a good choice to upgrade your ThinkPad notebook. It is qualified on select ThinkPad notebooks and is backed by a one year warranty. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkPad 1TB Performance PCIe Gen4 NVMe OPAL2 M.2 2280 SSD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB1D04757 |
| Product Line | ThinkPad |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported | PC |
Warranty Information