Lenovo
Lenovo 512 GB Solid State Drive - M.2 2242 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0 x4] (4xb1e26215)
- SKU:
- 19181465
- MPN:
- 4xb1e26215
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 512 GB Solid State Drive - M.2 2242 Internal - PCI Express NVMe (PCI Express NVMe 3.0 x4) - Notebook Device Supported- Storage Capacity: 512 GB
- Wireless LAN: No
- Drive Interface: PCI Express NVMe
- Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 3.0 x4
- Drive Type: Internal
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 4XB1E26215. Brand Name: Lenovo. Product Name: ThinkBook 512G PCIe Gen3*4 NVMe M.2 2242 SSD. Product Type: Solid State Drive. [Technical Information] Storage Capacity: 512 GB. [Network & Communication] Wireless LAN: No. [Interfaces/Ports] Drive Interface: PCI Express NVMe. Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 3.0 x4. [Physical Characteristics] Drive Type: Internal. Form Factor: M.2 2242. Height: 0.1". Width: 0.9". Length: 1.7". Weight (Approximate): 0.14 oz. [Miscellaneous] Device Supported: Notebook.
Features
Device Supported:
Notebook
Notebook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2242 |
| Weight (Approximate) | 0.14 oz |
| Length | 1.7" |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkBook 512G PCIe Gen3*4 NVMe M.2 2242 SSD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB1E26215 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 512 GB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 512 GB Solid State Drive - M.2 2242 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0 x4] (4xb1e26215)