Lenovo
Lenovo Fibocom L860-GL-16 Radio Modem 4XC1K20992
- SKU:
- 20068273
- MPN:
- 4xc1k20992
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkPad Fibocom L860 CAT16 4G LTE WWAN Module is a wireless communication module with receive diversity. It helps provide data connectivity and network with PCIe Gen2 M.2 interface. With downlink speed up to 1Gbps and uplink speed up to 150 Mbps, the 4G LTE CAT16 WWAN module enhances the network reliability and availability of your ThinkPad, and provides a great cellular solution for travelers to sustain mobility while using PC devices.
Package Contents:
- L860-GL-16 Radio Modem
- Warranty Poster
Features
Package Contents:
MIMO Technology
- L860-GL-16 Radio Modem
- Warranty Poster
Features:
MIMO Technology
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.22 oz |
| Height | 0.1" |
| Width | 1.2" |
| Depth | 1.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | M.2 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkPad Fibocom L860 CAT16 4G LTE WWAN Module is a wireless communication module with receive diversity. It helps provide data connectivity and network with PCIe Gen2 M.2 interface. With downlink speed up to 1Gbps and uplink speed up to 150 Mbps, the 4G LTE CAT16 WWAN module enhances the network reliability and availability of your ThinkPad, and provides a great cellular solution for travelers to sustain mobility while using PC devices. |
| Product Type | Radio Modem |
| Product Name | Fibocom L860-GL-16 Radio Modem |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XC1K20992 |
| Product Model | L860-GL-16 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Fibocom L860-GL-16 Radio Modem 4XC1K20992