Lenovo
Lenovo 100 Mono USB Headset (4xd1b61617)
- SKU:
- 18213781
- MPN:
- 4xd1b61617
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/13/2025 06:10:46 AM PST
- Stock Update:
- 10/13/2025 06:10:46 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Overview
Lenovo 100 Mono USB Headset is perfect blend of on-ear business-ready Mono USB Headset with rotatable boom microphone and passive noise cancellation for clear audio for VoIP calls. It works with all leading Unified Communication platforms. It is light-weighted for all-day wear with comfortability leather and memory-form earcups. With 30 mm drivers with neodymium magnets, it delivers great audio for VoIP calls as well as for music. Adjustable Headband and Boom microphone allows either left-side or right-side wearing. You'll have easy USB-A plug-and-play connectivity and robust 1.8m cord.
Features & Benefits
- Plug and Play with USB-A
- Rotatable Boom Microphone for either right- or left-side wearing
- Leather and Memory-form single earcup for all-day comfort
- 1.8m cable length
- Warranty 1 Year
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material | Leather |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 2.98 oz |
| Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type A |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Overview Lenovo 100 Mono USB Headset is perfect blend of on-ear business-ready Mono USB Headset with rotatable boom microphone and passive noise cancellation for clear audio for VoIP calls. It works with all leading Unified Communication platforms. It is light-weighted for all-day wear with comfortability leather and memory-form earcups. With 30 mm drivers with neodymium magnets, it delivers great audio for VoIP calls as well as for music. Adjustable Headband and Boom microphone allows either left-side or right-side wearing. You'll have easy USB-A plug-and-play connectivity and robust 1.8m cord. Features & Benefits Plug and Play with USB-A Rotatable Boom Microphone for either right- or left-side wearing Leather and Memory-form single earcup for all-day comfort 1.8m cable length Warranty 1 Year |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | 100 Mono USB Headset |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XD1B61617 |
| Product Model | 100 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.18" |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Sound Pressure Level | 116 dB |
| Cable Length | 5.91 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 100 Mono USB Headset (4xd1b61617)