Lenovo
Lenovo Go Wireless ANC Headset - Stereo - USB Type C - Wired/Wireless (4XD1C99222)
- SKU:
- 19140196
- MPN:
- 4xd1c99222
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Go Wireless ANC Headset - Stereo - USB Type C - Wired/Wireless - Bluetooth - 98.4 ft - 32 Ohm - 20 Hz - 20 kHz - On-ear - Binaural - Ear-cup - 4.27 ft Cable - Noise Cancelling Microphone - Nois- Connectivity Technology: Wired/Wireless
- Wireless Technology: Bluetooth
- Cable Length: 4.27 ft
- Wireless Operating Distance: 98.4 ft
- Bluetooth Standard: Bluetooth 5.0
- Package Dimensions: 3.94 x 1.97 x 0.79 inches
- Item Weight: 4.4 pounds
Get the premium Microsoft Teams experience with our Lenovo Go Wireless ANC Headset that delivers consistent, reliable calling and playback every time. Whether you are in the office or out and about, you'll always be able to hear and be heard, thanks to the powerful built-in active noise cancellation. WHY CHOOSE THE LENOVO GO WIRELESS ANC HEADSET? Go Wireless with Team The Lenovo Go Wireless ANC Headset makes it possible for remote workers to transit between workplaces without a hitch. And with Teams Certified tech, you can rest easy knowing you can make the most of your favorite UC platform. Eliminate Distractions Work from anywhere with the Lenovo Go Wireless ANC Headset's noise-cancelling technology that ensures whoever is listening can hear you loud and clear. With up to 20 hours of battery life and a liberating 30 m wireless range, you'll never feel limited, either. Enjoy Luxury Comfort A premium headset is one that can blend into your life without weighing you down. The Lenovo Go Wireless ANC Headset keeps you comfortable with a premium tailored fit (left and right-sided) and intuitive side-controls with LED indicators on earcups. . Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 4XD1C99222. Brand Name: Lenovo. Product Name: Go Wireless ANC Headset. Product Type: Headset. [Technical Information] Connectivity Technology: Wired/Wireless. Wireless Technology: Bluetooth. Cable Length: 4.27 ft. Wireless Operating Distance: 98.4 ft. Bluetooth Standard: Bluetooth 5.0. Sound Mode: Stereo. Impedance: 32 Ohm. Minimum Frequency Response: 20 Hz. Maximum Frequency Response: 20 kHz. Features: Rechargeable Battery. Fast Charging. Braided Cable. Microphone Mute. LED Indicator. Battery Status Indicator. Bluetooth Status Indicator. Active Noise Canceling. Unified Communication. Comfortable. Adjustable Headband. Swivel Microphone Mute. Microsoft Teams
Features
Office
Portable Electronics
Computer
Conference Call
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | No |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Ear-cup |
| Weight (Approximate) | 7.35 oz |
| Color | Thunder Black |
| Height | 7.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 2.8" |
| Depth | 2.8" |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Get the premium Microsoft Teams experience with our Lenovo Go Wireless ANC Headset that delivers consistent, reliable calling and playback every time. Whether you are in the office or out and about, you'll always be able to hear and be heard, thanks to the powerful built-in active noise cancellation. WHY CHOOSE THE LENOVO GO WIRELESS ANC HEADSET? Go Wireless with Team The Lenovo Go Wireless ANC Headset makes it possible for remote workers to transit between workplaces without a hitch. And with Teams Certified tech, you can rest easy knowing you can make the most of your favorite UC platform. Eliminate Distractions Work from anywhere with the Lenovo Go Wireless ANC Headset's noise-cancelling technology that ensures whoever is listening can hear you loud and clear. With up to 20 hours of battery life and a liberating 30 m wireless range, you'll never feel limited, either. Enjoy Luxury Comfort A premium headset is one that can blend into your life without weighing you down. The Lenovo Go Wireless ANC Headset keeps you comfortable with a premium tailored fit (left and right-sided) and intuitive side-controls with LED indicators on earcups. |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Go Wireless ANC Headset |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XD1C99222 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.57" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Cable Length | 4.27 ft |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Stereo |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
Warranty Information