Lenovo
Lenovo Mounting Bracket for Docking Station, Monitor (4xf1a29617)
- SKU:
- 18350765
- MPN:
- 4xf1a29617
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Overview
Clean desktop, less cable hassle, restore clean and tidy desktop with 3 steps! Maximize your work space and keep it clean with Lenovo Docking Station Mounting G2! Mount your ThinkPad Cable Dock onto the ThinkVision specified 32" monitor or mount it under-desk!
Features & Benefits
- Easy to setup, mount your dock in 3 steps
- One solution, two scenarios, mount your Dock to back of Monitor or under your woody desk
- Universal design, one bracket to support all ThinkPad cable Docks and specified Thinkvisual T/P monitors
Features
Compatibility:
Lenovo Docks:
- ThinkPad USB3.0 Ultra Dock
- ThinkPad USB 3.0 Pro Dock
- ThinkPad USB-C Dock
- ThinkPad USB-C Dock Gen 2
- ThinkPad Thunderbolt 3 Dock
- ThinkPad Thunderbolt 3 Dock Gen 2
- ThinkPad Hybrid USB-C and USB-A Dock
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 11.01 oz |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Overview Clean desktop, less cable hassle, restore clean and tidy desktop with 3 steps! Maximize your work space and keep it clean with Lenovo Docking Station Mounting G2! Mount your ThinkPad Cable Dock onto the ThinkVision specified 32" monitor or mount it under-desk! Features & Benefits Easy to setup, mount your dock in 3 steps One solution, two scenarios, mount your Dock to back of Monitor or under your woody desk Universal design, one bracket to support all ThinkPad cable Docks and specified Thinkvisual T/P monitors |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Product Name | Docking Station Mounting Bracket G2-32" |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XF1A29617 |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Mounting Bracket for Docking Station, Monitor (4xf1a29617)