Lenovo
Lenovo 500e Chromebook 2nd Gen 81MC004UUS 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4120 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 8 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory -
- SKU:
- 18251655
- MPN:
- 81mc004uus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/19/2023 03:01:50 PM PST
- Stock Update:
- 06/19/2023 03:01:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Inspiring-like the best teachers
The 500e Chromebook 2nd Gen perfectly blends on-the-go technology with powerful processing and a premium classroom experience. Thanks to a 360-degree hinge, it can be used in four ways and there's a digital pen for on-screen writing and notetaking. This 11.6" 2-in-1 is also rugged enough to handle whatever the school day brings.
Package Contents:
- 500e Chromebook 2nd Gen 81MC004UUS
- AC Adapter
- Stylus
Features
Package Contents:
500e Chromebook 2nd Gen 81MC004UUS AC Adapter Stylus
Yes
Yes
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Charger Included:
Yes
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 4 |
| Processor Model | N4120 |
| Maximum Turbo Speed | 2.60 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 2.89 lb |
| Product Color | Black |
| Cover Material |
|
| Height | 0.80" |
| Color Family | Black |
| Width | 11.4" |
| Depth | 8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Mail-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 2400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Inspiring-like the best teachers The 500e Chromebook 2nd Gen perfectly blends on-the-go technology with powerful processing and a premium classroom experience. Thanks to a 360-degree hinge, it can be used in four ways and there's a digital pen for on-screen writing and notetaking. This 11.6" 2-in-1 is also rugged enough to handle whatever the school day brings. |
| Product Type | 2 in 1 Chromebook |
| Product Name | 500e Chromebook 2nd Gen |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81MC004UUS |
| Product Model | 81MC004UUS |
| Product Line | 500e Chromebook 2nd Gen |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | March |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Type | eMMC 5.1 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 500e Chromebook 2nd Gen 81MC004UUS 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4120 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 8 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory -