Lenovo
Lenovo 500w Gen 3 82J3000GUS 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N5100 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD - Abyss Blue
- SKU:
- 19161813
- MPN:
- 82j3000gus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Student Laptops
Windows laptops that empower students
Affordable and easy to use, these Windows laptops and convertibles for students and teachers foster learning and collaboration for the modern classroom.
Package Contents:
Features
Package Contents:
500w Gen 3 82J3000GUS 2 in 1 Notebook AC Adapter Lenovo Integrated Pen
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified 8
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N5100 |
| Maximum Turbo Speed | 2.80 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 2.93 lb |
| Product Color | Abyss Blue |
| Height | 0.78" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 9.70 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 2933 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Student Laptops Windows laptops that empower students Affordable and easy to use, these Windows laptops and convertibles for students and teachers foster learning and collaboration for the modern classroom. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | 500w Gen 3 82J3000GUS 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82J3000GUS |
| Product Model | 82J3000GUS |
| Product Series | 500w Gen 3 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 500w Gen 3 82J3000GUS 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N5100 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD - Abyss Blue