Lenovo
Lenovo ThinkVision T23d 22.5" WUXGA WLED LCD Monitor - 16:10 - Black (61C3MAR6US)
- SKU:
- 18249089
- MPN:
- 61c3mar6us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkVision T23D-10 22.5'' Monitor- Makes for an extra wide display
- Screen Size: 22.5 inches
- Max Screen Resolution: 1920 x 1200 pixels
- Brand Name: Lenovo
- Item model number: 61C3MAR6US
- Item Weight: 14 pounds
- Product Dimensions: 23 x 7.2 x 15.5 inches
- Item Dimensions L x W x H: 23 x 7.25 x 15.5 inches
- Color: Black
The Lenovo ThinkVision t23d-10 is a superior monitor that is meant to take your efficiency to new heights. With the vivid 22.5-Inch display and versatile connectivity options, The ThinkVision t23d-10 lets you perform with your full potential.
Features
Environmental Certification:
Yes
Yes
ENERGY STAR 7.0
Yes
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified Displays 7.0
TCO Certified Edge Displays 2.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 7.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 18 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height with Stand | 19.37" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.92" |
| Width with Stand | 19.73" |
| Color Family | Black |
| Weight with Stand (Approximate) | 10.67 lb |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| USB | No |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Color Gamut | 72% |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | ThinkVision T23d Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 61C3MAR6US |
| Product Model | T23d |
| Product Line | ThinkVision |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Pixel Pitch | 0.25000 mm x 0.25000 mm |
| Viewable Screen Size | 22.5" |
| Response Time | 6 ms |
| Screen Mode | WUXGA |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | WLED |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkVision T23d 22.5" WUXGA WLED LCD Monitor - 16:10 - Black (61C3MAR6US)