Lenovo
Lenovo ThinkVision T27p-10 27" 4K UHD WLED LCD Monitor - 16:9 - Black (61damar1us)
- SKU:
- 18176469
- MPN:
- 61damar1us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The 27" Lenovo ThinkVision T27p-10 4K display makes your creative ideas come to life.
The stunning wide viewing angle screen provides 4K clarity with 1.07 billion colours and maximises your view with its near-edgeless design. With a fully functional USB Type-C port, T27p-10 can deliver one cable connection for power, data, video and audio to compatible devices.
This monitor also comes with an array of ports including HDMI, DP and USB extension to boost your productivity.
Package Contents:
- ThinkVision T27p-10 27 inch Wide UHD Monitor with USB Type-C
- HDMI Cable
- USB Type-C
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 7.1
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkVision T27p-10 27 inch Wide UHD Monitor with USB Type-C
- HDMI Cable
- USB Type-C
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified 8.0
TCO Certified Edge Displays 2.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 7.1
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 140 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 11 lb |
| Height with Stand | 15.88" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.27" |
| Width with Stand | 24.08" |
| Color Family | Black |
| Weight with Stand (Approximate) | 15.32 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Network (RJ-45) | No |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 350 Nit |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Color Gamut | 99% |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The 27" Lenovo ThinkVision T27p-10 4K display makes your creative ideas come to life. The stunning wide viewing angle screen provides 4K clarity with 1.07 billion colours and maximises your view with its near-edgeless design. With a fully functional USB Type-C port, T27p-10 can deliver one cable connection for power, data, video and audio to compatible devices. This monitor also comes with an array of ports including HDMI, DP and USB extension to boost your productivity. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | ThinkVision T27p-10 27 inch Wide UHD Monitor with USB Type-C |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 61DAMAR1US |
| Product Model | T27p-10 |
| Product Line | ThinkVision |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.15540 mm x 0.15540 mm |
| Response Time Details | 4 ms GTG (Extreme Mode) |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 4 ms |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 27" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkVision T27p-10 27" 4K UHD WLED LCD Monitor - 16:9 - Black (61damar1us)