Lenovo
Lenovo ThinkVision P27q-20 27" WQHD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (61eagar6us)
- SKU:
- 18261510
- MPN:
- 61eagar6us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/27/2022 10:13:41 AM PST
- Stock Update:
- 09/27/2022 10:13:41 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The 27-inch Lenovo™ ThinkVision® P27q-20 QHD display borden your vision by 4-side Near-edgeless screen.
The stunning 27-inch In-Plane Switching screen provides not only QHD clarify and factory calibrated color accuracy, but also maximizes your view by its 4-side Near-edgeless design.
Equipped with DP out port, it's easy to enhance productivity by daisy chain. This monitor also comes with an array of ports including HDMI, DP and USB extension to boost your productivity.
With its new space-saving and easy-to-use design, P27q-20 can bring an ergonomic experience.
Features & Benefits
- Stunning 27-inch display maximizes your view with 4-side Near-edgeless design.
- DP out port that's easy to daisy chain
- space-saving and easy-to-use design
Package Contents:
- ThinkVision P27q-20 27 Inch 16:9 QHD Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8 m)
- 1 x DP Cable (1.8 m)
- 1 x USB Type-B to Type-A Cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
Features
- ThinkVision P27q-20 27 Inch 16:9 QHD Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8 m)
- 1 x DP Cable (1.8 m)
- 1 x USB Type-B to Type-A Cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified 8.0
TCO Certified Edge Displays 2.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Energy Consumption per Year | 57 kWh |
| Operating Power Consumption | 57 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 10.23 lb |
| Height with Stand | 22.70" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.19" |
| Height | 13.9" |
| Width with Stand | 24.17" |
| Color Family | Black |
| Width | 24.2" |
| Weight with Stand (Approximate) | 15.70 lb |
| Depth | 1.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 5 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 5 |
| HDMI | Yes |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 350 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The 27-inch Lenovo™ ThinkVision® P27q-20 QHD display borden your vision by 4-side Near-edgeless screen. The stunning 27-inch In-Plane Switching screen provides not only QHD clarify and factory calibrated color accuracy, but also maximizes your view by its 4-side Near-edgeless design. Equipped with DP out port, it's easy to enhance productivity by daisy chain. This monitor also comes with an array of ports including HDMI, DP and USB extension to boost your productivity. With its new space-saving and easy-to-use design, P27q-20 can bring an ergonomic experience. Features & Benefits Stunning 27-inch display maximizes your view with 4-side Near-edgeless design. DP out port that's easy to daisy chain space-saving and easy-to-use design |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | ThinkVision P27q-20 27 Inch 16:9 QHD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 61EAGAR6US |
| Product Model | P27q-20 |
| Product Line | ThinkVision |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Desk Mountable |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 27" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information