Lenovo
Lenovo ThinkVision T23i-20 23" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (61f6mar2us)
- SKU:
- 18249281
- MPN:
- 61f6mar2us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Enhance your work and experience brilliant visuals on the ThinkVision T23i-20. View crystal-clear details from all angles on this 23-inch monitor that has an In-Plane Switching panel and anti-glare display. Its ultra-thin, 3-side NearEdgeless bezels offer wide screen real estate to let you create and collaborate efficiently. Multiple ports on the ThinkVision T23i-20 allow you to connect to peripherals effortlessly. While enabling efficient working, the monitor, with ergonomic stand and TV Rheinland Eye Comfort certification, ensures that you work comfortably.
Package Contents:
- ThinkVision T23i-20 23-inch FHD LED Backlit LCD Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8 m)
- 1 x DP Cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkVision T23i-20 23-inch FHD LED Backlit LCD Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8 m)
- 1 x DP Cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified 8.0
TCO Certified Edge Displays 2.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Energy Consumption per Year | 33.7 kWh |
| Operating Power Consumption | 52 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 7.32 lb |
| Height with Stand | 21.82" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 7.87" |
| Height | 12.5" |
| Width with Stand | 20.54" |
| Color Family | Black |
| Width | 20.5" |
| Weight with Stand (Approximate) | 12.32 lb |
| Depth | 1.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 75% NTSC (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Enhance your work and experience brilliant visuals on the ThinkVision T23i-20. View crystal-clear details from all angles on this 23-inch monitor that has an In-Plane Switching panel and anti-glare display. Its ultra-thin, 3-side NearEdgeless bezels offer wide screen real estate to let you create and collaborate efficiently. Multiple ports on the ThinkVision T23i-20 allow you to connect to peripherals effortlessly. While enabling efficient working, the monitor, with ergonomic stand and T?V Rheinland Eye Comfort certification, ensures that you work comfortably. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | ThinkVision T23i-20 23-inch FHD LED Backlit LCD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 61F6MAR2US |
| Product Model | T23i-20 |
| Product Line | ThinkVision |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Viewable Screen Size | 23" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.26520 mm x 0.26520 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Desk Mountable |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 23" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkVision T23i-20 23" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (61f6mar2us)