Lenovo
Lenovo ThinkVision T23i-20 23" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (61f6mat2us)
- SKU:
- 18325096
- MPN:
- 61f6mat2us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkVision T23i-20 23" (61F6MAT2US), Full HD 1920 x 1080 IPS LED, 6ms, Black, LCD Monitor- UPC: 195042442601
- Weight: 16.350 lbs
- Standing screen display size: 23 Inches
- Brand: Lenovo
- Item model number: 61F6MAT2US
- Item Weight: 17.7 pounds
- Package Dimensions: 28.4 x 18.2 x 7.2 inches
- Color: Black
- Manufacturer: Lenovo
Reader mode
Reader mode provides optimal conditions for reading by reducing blue light helping to protect your eyes. With just a touch of a button, you can comfortably read on the monitor for extended periods of time.
Flicker-safe
Flicker-safe dimming technology is applied to minimize the flicker level that causes eye fatigue. With almost-zero flicking, watching for long periods of time is easy and comfortable.
Color calibarted
SUPER+Resolution technology helps to detect rough edges and blurring in of content when enlarged, offering improved quality with a better sense of high resolution.
Features
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified 8.0
TCO Certified Edge Displays 2.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 52 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 7.32 lb |
| Height with Stand | 0.86" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 0.31" |
| Height | 0.5" |
| Width with Stand | 0.81" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.8" |
| Weight with Stand (Approximate) | 12.32 lb |
| Depth | 0.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 4 |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 75% NTSC |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Enhance your work and experience brilliant visuals on the ThinkVision T23i-20. View crystal-clear details from all angles on this 23-inch monitor that has an In-Plane Switching panel and anti-glare display. Its ultra-thin, 3-side NearEdgeless bezels offer wide screen real estate to let you create and collaborate efficiently. Multiple ports on the ThinkVision T23i-20 allow you to connect to peripherals effortlessly. While enabling efficient working, the monitor, with ergonomic stand and T?V Rheinland Eye Comfort certification, ensures that you work comfortably. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | ThinkVision T23i-20 23-inch FHD LED Backlit LCD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 61F6MAT2US |
| Product Model | T23i-20 |
| Product Line | ThinkVision |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Viewable Screen Size | 23" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.26520 mm x 0.26520 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Desk Mountable |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 75 kHz |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 23" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information