Lenovo
Lenovo ThinkVision T24i-20 23.8" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (61f7mar1us)
- SKU:
- 18244598
- MPN:
- 61f7mar1us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/28/2023 10:35:21 AM PST
- Stock Update:
- 04/28/2023 10:35:21 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Product DescriptionPower through your day on the ThinkVision T24i-20. Its FHD In-Plane Switching bezels helping you enhance efficiency. The TV Rheinland Eye Comfort certified ThinkVision T24i-20 is ideal for professionals as it minimizes eye fatigue and strain. Transfer or receive data with ease using varied options to connect other peripherals. This monitor is thoughtfully designed to keep your desk space organized and provide ergonomic benefits to users who spend long hours at work.
Top Features
23.8inch FHD In-Plane Switching display with 3-Side NearEdgeless bezel design
VGA+DP+HDMI with audio out and 4x USB 3.2 Gen1
Up to 150mm lift range ergonomic design
Brand
ThinkVision Size
23.8-inch Resolution
1920 x 1080 Panel Type
In-Plane-Switching Brightness
250 cd/m2 Aspect Ratio
16:9 Near Edgeless
Yes Response Time ( gray to gray )
4ms (Extreme mode)
6ms (Normal mode)
Contrast Ratio
1000:1 Dynamic Contrast Ratio
3M:1 Connectivity
1 x VGA
1 x HDMI1.4
1 x DP1.2
4 x USB 3.2 Gen1 (with 1 x BC1.2)
1 x Audio Out (3.5mm)
Refresh Rate
60 Hz Viewing Angle ( H / V )
178o / 178o Color Coverage
72% NTSC Color Depth
8-bit Color Support
16.7 Million Antiglare
Yes Humidity
10% - 80% operation / 5% - 95% non-operation Temperature
0oC - 40oC operation / -20oC - 60oC non-operation Power Consumption
14W Typ, 55W Max, 0.5W sleep/off, 0.3W switch-off
Package Contents:
- ThinkVision T24i-20 23.8-inch FHD Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8 m)
- 1 x DP Cable (1.8 m)
- 1 x USB Type-A to B Cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkVision T24i-20 23.8-inch FHD Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8 m)
- 1 x DP Cable (1.8 m)
- 1 x USB Type-A to B Cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified 8.0
TCO Certified Edge Displays 2.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Energy Consumption per Year | 38.8 kWh |
| Operating Power Consumption | 55 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 7.28 lb |
| Height with Stand | 22.02" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.07" |
| Height | 12.9" |
| Width with Stand | 21.25" |
| Color Family | Black |
| Width | 21.3" |
| Weight with Stand (Approximate) | 13.01 lb |
| Depth | 1.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Power through your day on the ThinkVision T24i-20. Its FHD In-Plane Switching bezels helping you enhance efficiency. The T?V Rheinland Eye Comfort certified ThinkVision T24i-20 is ideal for professionals as it minimizes eye fatigue and strain. Transfer or receive data with ease using varied options to connect other peripherals. This monitor is thoughtfully designed to keep your desk space organized and provide ergonomic benefits to users who spend long hours at work. Features & Benefits 23.8inch FHD In-Plane Switching display with 3-Side NearEdgeless bezel design VGA+DP+HDMI with audio out and 4x USB 3.2 Gen1 Up to 150mm lift range ergonomic design |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | ThinkVision T24i-20 23.8-inch FHD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 61F7MAR1US |
| Product Model | T24i-20 |
| Product Line | ThinkVision |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Desk Mountable |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 24" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkVision T24i-20 23.8" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (61f7mar1us)