Lenovo
Lenovo ThinkVision T22i-20 21.5" Full HD LED LCD Monitor - 16:9 - Black (61femar6us)
- SKU:
- 18352025
- MPN:
- 61femar6us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkVision T22i-20 is a practical productivity enhancer that comes with 21.5inch Full-HD 3-side NearEdgeless In-Plane Switching display that fits any workplaces. The monitor's minimalist square base, phone holder, and cable management reduce clutter around your desk, making it a practical choice for any workplaces.
Features & Benefits
- 21.5inch FHD In-Plane Switching display with 3-Side
- NearEdgeless bezel design
- VGA+DP+HDMI with audio out and 4x USB 3.2 Gen1
- Up to 150mm lift range ergonomic design
Features
Environmental Certification:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified Edge Displays 2.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 43 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 6.64 lb |
| Height with Stand | 21.50" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.07" |
| Height | 11.7" |
| Width with Stand | 19.26" |
| Color Family | Black |
| Width | 19.3" |
| Weight with Stand (Approximate) | 12.06 lb |
| Depth | 1.9" |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkVision T22i-20 is a practical productivity enhancer that comes with 21.5inch Full-HD 3-side NearEdgeless In-Plane Switching display that fits any workplaces. The monitor's minimalist square base, phone holder, and cable management reduce clutter around your desk, making it a practical choice for any workplaces. Features & Benefits 21.5inch FHD In-Plane Switching display with 3-Side NearEdgeless bezel design VGA+DP+HDMI with audio out and 4x USB 3.2 Gen1 Up to 150mm lift range ergonomic design |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | ThinkVision T22i-20 21.5-inch FHD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 61FEMAR6US |
| Product Model | T22i-20 |
| Product Line | ThinkVision |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Desk Mountable |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 22" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkVision T22i-20 21.5" Full HD LED LCD Monitor - 16:9 - Black (61femar6us)