Lenovo
Lenovo C27-30 27" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (62AAKAR6US)
- SKU:
- 18335750
- MPN:
- 62aakar6us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo C27-30 27" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black- UPC: 195891795330
- Weight: 15.000 lbs
- Product Dimensions: 17.5 x 9.1 x 24.2 inches
- Item Weight: 10.47 pounds
- Manufacturer: Lenovo Group Limited
27-INCH LARGE SIZE WITH 3-SIDE NEAR EDGELESS DESIGN AMD FREESYN FOR SMOOTH VIEWI
Package Contents:
- C27-30 Widescreen LCD Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8 m)
- 1 x HDMI Cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
Features
Package Contents:
Yes
No
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- C27-30 Widescreen LCD Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8 m)
- 1 x HDMI Cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Microphone | No |
| Webcam | No |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 8.91 lb |
| Height with Stand | 17.50" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.10" |
| Height | 14.7" |
| Width with Stand | 24.18" |
| Color Family | Black |
| Width | 24.2" |
| Weight with Stand (Approximate) | 10.47 lb |
| Depth | 1.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| USB | No |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | C27-30 Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 62AAKAR6US |
| Product Model | C27-30 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.31140 mm x 0.31140 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Stand Included | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 27" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo C27-30 27" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (62AAKAR6US)