Lenovo
Lenovo ThinkVision P24h-2L 23.8" WQHD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (62b2gar1us)
- SKU:
- 18310105
- MPN:
- 62b2gar1us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkVision P24h-2L 23.8" WQHD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black - 24" Class - in-Plane Switching (IPS) Technology - 2560 x 1440-16.7 Million Colors - 300 Nit Typical - 4 ms Ext- Number of Screens: 1
- Screen Size Class: 24"
- Viewable Screen Size: 23.8"
- Screen Mode: WQHD
- Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
- Package Dimensions: 24.5 x 16.5 x 6.3 inches
- Item Weight: 17.9 pounds
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 62B2GAR1US. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkVision. Product Model: P24h-2L. Product Name: ThinkVision P24h-2L Widescreen LCD Monitor. Product Type: LCD Monitor. [Technical Information] Number of Screens: 1. Screen Size Class: 24". Viewable Screen Size: 23.8". Screen Mode: WQHD. Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Response Time: 4 ms Extreme Mode. Aspect Ratio: 16:9. Pixel Pitch: 8.1 mil. Horizontal Viewing Angle: 178. Vertical Viewing Angle: 178. Backlight Technology: WLED. Features: Low Blue Light. Anti-glare. Cable Management. Security Lock. Cable Lock Slot. Eye-Care. Stand Adjustments: Tilt. Height. Swivel. Pivot. Adjustable Stand Height: Yes. [Video] Maximum Resolution: 2560 x 1440. Standard Refresh Rate: 60 Hz. Color Supported: 16.7 Million Colors. Native Contrast Ratio: 1,000:1. Dynamic Contrast Ratio: 3,000,000:1. Brightness: 300 Nit - Typical. Color Gamut: 99% sRGB. 99% BT.709. 83% DCI-P3. [Audio] Number of Speakers: 2. Speakers: Yes. [Network & Communication] Wireless LAN: No. Bluetooth: No. [Interfaces/Ports] Network (RJ-45): Yes. DVI: No. HDMI: Yes. USB: Yes. DisplayPort: Yes. USB Type-C: Yes. Number of HDMI Inputs: 1. Number of USB Ports: 5. Number of USB 3.2 Downstream Ports: 4. Number of USB Type-C Ports: 1. Number of DisplayPorts: 2. [Built-in Devices] Built-in Devices: USB Hub. Webcam: No. Microphone: No. [Power Description] Operating Power Consumption: 132 W. Standby Power Consumption: 500 mW. Off-Mode Power Consumption: 300 mW. Energy Consumption per Year: 59.5 kWh. [Physical Characteristics] VESA Mount Compatible: Yes. VESA Mount Standard: 100 x 100. Color: Raven Black. Height: 12.8". Width: 21.3". Depth: 1.8". Height with Stand: 22.44". Width with Stand: 21.25". Depth with Stand: 8.07". Weight (Approx
Package Contents:
- ThinkVision P24h-2L Widescreen LCD Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8 m)
- 1 x USB Type-C to Type-C Cable (1.8 m)
- Factory calibration report
- Quick Setup Guide
Features
- ThinkVision P24h-2L Widescreen LCD Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8 m)
- 1 x USB Type-C to Type-C Cable (1.8 m)
- Factory calibration report
- Quick Setup Guide
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified Displays 8.0
TCO Certified Edge
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Microphone | No |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Energy Consumption per Year | 59.5 kWh |
| Operating Power Consumption | 132 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 9.04 lb |
| Height with Stand | 22.44" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.07" |
| Height | 12.8" |
| Width with Stand | 21.25" |
| Color Family | Black |
| Width | 21.3" |
| Weight with Stand (Approximate) | 14.09 lb |
| Depth | 1.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 5 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| DVI | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | ThinkVision P24h-2L Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 62B2GAR1US |
| Product Model | P24h-2L |
| Product Line | ThinkVision |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.20580 mm x 0.20580 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 24" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information