Lenovo
Lenovo ThinkVision E22-28 21.5" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (62bamar4us)
- SKU:
- 18841516
- MPN:
- 62bamar4us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
21.5" FHD In-Plane Switching Display VGA HDMI1.4 and DP1.2 multiple connectivity Lift range of 155 mm tilt angles of -5 / 22 swivel angles of 360 and a pivot range of 90 full function standPackage Contents:
- ThinkVision E22-28 Widescreen LCD Monitor
- Stand
- 1 x Power cable (1.8 m)
- 1 x HDMI cable (1.8 m)
- Quick setup guide
Features
Package Contents:
Yes
Yes
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkVision E22-28 Widescreen LCD Monitor
- Stand
- 1 x Power cable (1.8 m)
- 1 x HDMI cable (1.8 m)
- Quick setup guide
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified Displays 8.0
TCO Certified Edge Displays 2.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Energy Consumption per Year | 41 kWh |
| Operating Power Consumption | 17 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 4.85 lb |
| Height with Stand | 17.46" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 7.03" |
| Height | 12.1" |
| Width with Stand | 20" |
| Color Family | Black |
| Width | 20" |
| Weight with Stand (Approximate) | 8.60 lb |
| Depth | 1.7" |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | ThinkVision E22-28 Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 62BAMAR4US |
| Product Model | E22-28 |
| Product Line | ThinkVision |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.24800 mm x 0.24800 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Stand Included | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 22" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkVision E22-28 21.5" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (62bamar4us)