Lenovo
Lenovo ThinkVision S22e-20 21.5" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 (62C6KAR1US)
- SKU:
- 19064269
- MPN:
- 62c6kar1us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkVision S22e-20 21.5" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9- Is power-efficient with minimal heat production to ensure a prolonged, convenient usage
- 21.5" viewable screen size provides a spectacular viewing experience
- 4 ms Extreme Mode response time diminishes ghosting, blurring, and streaking in fast-moving games and movies
- Enjoy crisp content and energetic hues with the 250 Nit brightness
- 21.5" screen size with 1920x1080 resolution provides a native display of a Full HD video sources without any degradation due to down-sampling technologies
- WLED backlight technology provides a clear and smooth display
- 1920 x 1080 maximum resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- 75 Hz standard refresh rate reduces blur to ensure maximum efficiency
- 16:9 widescreen resolution perfect for watching movies, playing video games and getting on with office work
- Features HDMI input to get connected with the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge gaming consoles
- Standing screen display size: ?21.5 Inches
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080 Pixels
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkVision
- Item model number: ?S22e-20
- Item Weight: ?9.55 pounds
- Product Dimensions: ?1.8 x 19.3 x 11.7 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?1.8 x 19.3 x 11.7 inches
- Color: ?Information Not Available
- Manufacturer: ?Lenovo Group Limited
ThinkVision S22e-20 the 21.5-inch, FHD resolution, VA panel display gives users the fine detail they need while working out the small print on long contracts or inputting data for long periods. With 3-side NearEdgeless design, more of the monitor is dedicated to the screen with bulky bezels trimmed down to the minimum, allowing you to create a cleaner experience. With HDMI 1.4 or VGA options, you can choose how to connect PCs, laptops. And with Audio Out, your staff can plug in headphones while dropping movies into PowerPoint presentations without disturbing teammates. Getting the right tools for staff also means managing their comfort and well-being. That's why S22e-20 has TUV Rheinland Low Blue Light certification, meaning it cuts down harmful blue wavelengths that can lead to eye fatigue. And with an ENERGY STAR rating of 8.0, you can be sure it's also working hard for your energy efficiency.,Key Details,21.5"" FHD VA 3-side NearEdgeless,HDMI, VGA and Audio Out ports,TUV Rheinland Low Blue Light Certified
Features
- ThinkVision S22e-20 21.5inch Monitor
- Stand
- 1 x Power cable (1.8 m)
- 1 x HDMI cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
Environmental Certification:
TCO Certified Edge Displays 2.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 7.0
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 19 W |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.27 lb |
| Height | 11.7" |
| Width | 19.3" |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.92 lb |
| Depth | 1.8" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | No |
| VGA | Yes |
| USB | No |
| Number of VGA Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkVision S22e-20 the 21.5-inch, FHD resolution, VA panel display gives users the fine detail they need while working out the small print on long contracts or inputting data for long periods. With 3-side NearEdgeless design, more of the monitor is dedicated to the screen with bulky bezels trimmed down to the minimum, allowing you to create a cleaner experience. With HDMI 1.4 or VGA options, you can choose how to connect PCs, laptops. And with Audio Out, your staff can plug in headphones while dropping movies into PowerPoint presentations without disturbing teammates. Getting the right tools for staff also means managing their comfort and well-being. That's why S22e-20 has T?V Rheinland Low Blue Light certification, meaning it cuts down harmful blue wavelengths that can lead to eye fatigue. And with an ENERGY STAR rating of 8.0, you can be sure it's also working hard for your energy efficiency. Key Details 21.5"" FHD VA 3-side NearEdgeless HDMI, VGA and Audio Out ports T?V Rheinland Low Blue Light Certified |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | ThinkVision S22e-20 21.5inch Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 62C6KAR1US |
| Product Model | S22e-20 |
| Product Line | ThinkVision |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Stand Included | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 22" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information