Lenovo
Lenovo ThinkVision E24-28 23.8" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (62c8mar4us)
- SKU:
- 18549485
- MPN:
- 62c8mar4us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
New-generation employees demand monitors with a sharp resolution, picture clarity, and which are comfortable to use. With its 23.8-inch display, With 3-side NearEdgeless and In-Plane Switching panel, the ThinkVision E24-28 is positioned as an everyday workhorse. An array of ports like HDMI, DP, and VGA offers versatile connectivity. Ergonomic design, with a broad lift, tilt, and pivot and swivel range of ± 360°, enhances user comfort and productivity, making it a smart choice for offices.
Features
Environmental Certification:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified Displays 8.0
TCO Certified Edge Displays 2.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 24 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 500 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 6.83 lb |
| Height with Stand | 18.20" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 7" |
| Height | 12.9" |
| Width with Stand | 21.30" |
| Color Family | Black |
| Width | 21.3" |
| Weight with Stand (Approximate) | 10.58 lb |
| Depth | 1.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | No |
| VGA | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | No |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | New-generation employees demand monitors with a sharp resolution, picture clarity, and which are comfortable to use. With its 23.8-inch display, With 3-side NearEdgeless and In-Plane Switching panel, the ThinkVision E24-28 is positioned as an everyday workhorse. An array of ports like HDMI, DP, and VGA offers versatile connectivity. Ergonomic design, with a broad lift, tilt, and pivot and swivel range of ± 360°, enhances user comfort and productivity, making it a smart choice for offices. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | ThinkVision E24-28 23.8-inch FHD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 62C8MAR4US |
| Product Model | E24-28 |
| Product Line | ThinkVision |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 24" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkVision E24-28 23.8" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (62c8mar4us)