Lenovo
Lenovo ThinkVision E29w-20 29" UW-UXGA WLED LCD Monitor - 21:9 - Raven Black (62CEGAR3US)
- SKU:
- 18466500
- MPN:
- 62cegar3us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkVision E29w-20 29" UW-UXGA WLED LCD Monitor - 21:9 - Raven Black- 4 ms Extreme Mode response time diminishes ghosting, blurring, and streaking in fast-moving games and movies
- 21:9 aspect ratio provides the best display for video recorded in the CinemaScope format
- 300 Nit brightness gives an exceptional visible display for clear and consistent on-screen pictures
- Freesync technology ensures that the refresh rates between your graphics card and monitor are synchronized to reduce video distortion
- HDMI (High Definition Multimedia Interface) offers fantastic sound/video quality and single-cable comfort
- VESA mount compatibility allows you to mount the display on a wall or with a stand depending on your specific needs
- Standing screen display size: ?29 Inches
- Screen Resolution: ?2560 x 1080 pixels
- Max Screen Resolution: ?2560 x 1080 Pixels
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkVision
- Item model number: ?E29w-20
- Item Weight: ?9.7 pounds
- Product Dimensions: ?1.9 x 27.1 x 12.6 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?1.9 x 27.1 x 12.6 inches
- Color: ?Raven Black
- Manufacturer: ?Lenovo Group Limited
Services
Package Contents:
- ThinkVision E29w-20 Widescreen LCD Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8m)
- 1 x HDMI Cable (1.8m)
- Quick Setup Guide
Features
Package Contents:
Yes
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkVision E29w-20 Widescreen LCD Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8m)
- 1 x HDMI Cable (1.8m)
- Quick Setup Guide
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified Displays 8.0
TCO Certified Edge Displays 2.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Microphone | No |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 45 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 9.70 lb |
| Height with Stand | 20" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.66" |
| Height | 12.6" |
| Width with Stand | 27.10" |
| Color Family | Black |
| Width | 27.1" |
| Weight with Stand (Approximate) | 14.55 lb |
| Depth | 1.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | No |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | ThinkVision E29w-20 Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 62CEGAR3US |
| Product Model | E29w-20 |
| Product Line | ThinkVision |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Viewable Screen Size | 29" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.26280 mm x 0.26280 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Stand Included | Yes |
| Screen Mode | UW-UXGA |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 29" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkVision E29w-20 29" UW-UXGA WLED LCD Monitor - 21:9 - Raven Black (62CEGAR3US)