Lenovo
Lenovo G25-10 24.5" Full HD WLED Gaming LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (65fegcc2us)
- SKU:
- 18274117
- MPN:
- 65fegcc2us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Overview
Taking gaming to the next level, the Lenovo G25-10 monitor comes equipped with everything you need. The 24.5-inch gaming monitor is ready for E-sports. A 1980x1080 resolution, -fast 1ms response time, and an impressive 144Hz refresh rate ensure most games run smoothly. Screen tearing and stuttering are reduced thanks to AMD FreeSync™ technology that optimizes the gameplay experience. Comfort remains a priority with a TV eye comfort certification, while the tilt and lift stand enables flexible deployment.
Features & Benefits
- 24.5-inch gaming monitor ready for E-sports
- 1980x1080 resolution with -fast 1ms response time
- Impressive 144Hz refresh rate ensures most games run smoothly
- Freesync range is 48 - 144 Hz.
Package Contents:
- G25-10 24.5-inch Freesync Gaming Monitor - HDMI
- Monitor with Stand
- 1 x Power Cable (1.8 m)
- 1 x HDMI Cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
Features
Package Contents:
Yes
Yes
Gaming
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- G25-10 24.5-inch Freesync Gaming Monitor - HDMI
- HDMI cable
Environmental Certification:
TCO Certified 8.0
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Gaming
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Microphone | No |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 33 W |
| Operating Power Consumption | 28 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height with Stand | 18.76" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.24" |
| Width with Stand | 21.95" |
| Color Family | Black |
| Weight with Stand (Approximate) | 11.22 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI Version | 1.4 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | No |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Pixel Per Inch (PPI) | 89.9 |
| Brightness | 400 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium/G-sync Compatible |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Taking gaming to the next level, the Lenovo G25-10 monitor comes equipped with everything you need. The 24.5-inch gaming monitor is ready for E-sports. A 1980x1080 resolution, lightning-fast 1ms response time, and an impressive 144Hz refresh rate ensure most games run smoothly. Screen tearing and stuttering are reduced thanks to AMD FreeSync™ technology that optimizes the gameplay experience. Comfort remains a priority with a T?V eye comfort certification, while the tilt and lift stand enables flexible deployment. Features & Benefits 24.5-inch gaming monitor ready for E-sports 1980x1080 resolution with lightning-fast 1ms response time Impressive 144Hz refresh rate ensures most games run smoothly Freesync range is 48 - 144 Hz. |
| Product Type | Gaming LED Monitor |
| Product Name | G25-10 24.5-inch Freesync Gaming Monitor - HDMI |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 65FEGCC2US |
| Product Model | G25-10 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms Extreme Mode |
| Curved Screen | No |
| Viewable Screen Size | 24.5" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Active Display Area (H x V) | 21.41" x 11.91" |
| Panel Technology | Twisted nematic (TN) |
| Pixel Pitch | 0.28000 mm x 0.28000 mm |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Desk Mountable |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features | Eye Comfort Technology |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Backlight Technology | WLED |
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 25" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo G25-10 24.5" Full HD WLED Gaming LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (65fegcc2us)