Lenovo
Lenovo Legion Y25-25 24.5" Full HD WLED Gaming LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (66aagac6us)
- SKU:
- 18056362
- MPN:
- 66aagac6us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Legion Y25-25 24.5-inch FHD LCD Gaming Monitor, 16:9, LED Backlit, AMD FreeSync Premium, 240Hz, 1ms Response Time, 3-Side NearEdgeless Bezels, HDR, 99% sRGB, HDMI, DP 1.2, Tilt, 66AAGAC6US- Made for high-paced, competitive eSports gaming, enjoy exceptionally smooth, stutter-free play with AMD FreeSync Premium, a 240Hz refresh rate, and 1ms response time
- This 24.5" IPS FHD gaming monitor offers 3-side NearEdgeless bezels, 1920x1080 resolution, 178 viewing angle, and 99% sRGB
- HDMI 2.0 and DP 1.2 video connectivity; four built-in USB 3.2 ports also let you access data from external sources
- Play in comfort the stand for the Legion Y25-25 computer monitor offers multiple positions to tilt, pivot, swivel, or lift your screen, plus it's VESA mountable. There's even a hook for your headphones
- This gaming monitor is also TV Rheinland Eye Comfort-certified, meaning your eyes are protected from harmful blue light, flickering screens, glare, and external reflections
- Standing screen display size: 24.5 Inches
- Max Screen Resolution: 1920 x 1080 Pixels
- Number of USB 2.0 Ports: 4
- Brand: Lenovo
- Series: Y25-25
- Item model number: Y25-25
- Item Weight: 17.06 pounds
- Product Dimensions: 9.86 x 22 x 15.06 inches
- Item Dimensions LxWxH: 9.86 x 22 x 15.06 inches
- Color: Black
- Manufacturer: Lenovo
The difference between winning and losing in the competitive world of high-paced eSports gaming comes down to the smallest of details. The Legion Y25-25 delivers wins in the toughest, most critical situations. To stand out from the gaming competition, you need equipment that matches the speed of your thought and actions, and this FHD gaming monitor is designed for you. The 24.5-inch In-Plane Switching (IPS) panel has a 240 Hz refresh rate and 1ms response time, making it possible to spot an opponent before they see you. When it comes down to a quick-fire duel, that's the difference between firing first and getting shot.
You'll enjoy true color from every angle on the Legion Y25-25 gaming monitor. Built-in AMD FreeSync Premium and the high refresh rate nearly eliminate screen tearing, streaking, ghosting, and stuttering for smooth performance in high-paced gaming. Play with superlative clarity with this panel's 99% sRGB color gamut, enjoy wide viewing angles without distortion, and experience HDR decoding and 400 nits of brightness for bright, vibrant, and uncorrupted picture quality. Combining performance with comfort, this gaming monitor has a stand with multiple tilting, pivoting, swiveling, and lifting functions, plus TV Rheinland Eye Comfort certification reduces eye strain.
Package Contents:
- Legion Y25-25 24.5-inch FHD LED Backlit LCD Gaming Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable(1.8m)
- 1 x DP Cable(1.8m)
- 1 x USB Type-B to Type-A Cable(1.8m)
- Warranty Booklet
- Quick Setup Guide
Features
- Legion Y25-25 24.5-inch FHD LED Backlit LCD Gaming Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable(1.8m)
- 1 x DP Cable(1.8m)
- 1 x USB Type-B to Type-A Cable(1.8m)
- Warranty Booklet
- Quick Setup Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 75 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 7.96 lb |
| Height with Stand | 20.18" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.86" |
| Height | 13.2" |
| Width with Stand | 22" |
| Color Family | Black |
| Width | 22" |
| Weight with Stand (Approximate) | 12.32 lb |
| Depth | 2.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 5 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 400 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Overview Professional Esport gaming is an extremely competitive space-where the difference between winning and losing comes down to the minutest of details. To stand out from the competition, you need equipment that matches the speed of your thought and actions. The Legion Y25-25 delivers wins in the toughest, most critical situations. Its 24.5-inch In-Plane Switching (IPS) panel with a 240 Hz refresh rate and 1ms response time makes it possible to spot an opponent before they see you. When it comes down to quickfire duel, that is the difference between firing first and getting shot. Features & Benefits 24.5-inch e-sports size 240Hz refresh rate In-Plane Switching display 4 x USB 3.2 Gen1 (2 x BC1.2) Resolution - 1920x1080 |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | Legion Y25-25 24.5-inch FHD LED Backlit LCD Gaming Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 66AAGAC6US |
| Product Model | Y25-25 |
| Product Line | Legion |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms Extreme Mode |
| Viewable Screen Size | 24.5" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.28000 mm x 0.28000 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Desk Mountable |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 25" |
Warranty Information