Lenovo
Lenovo L22e-30 21.5" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Black (66cbkcc1us)
- SKU:
- 18410538
- MPN:
- 66cbkcc1us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
21.5-inch VA panel of L22e-30 with 3-side near-edgeless design delivers quality visuals as well as modern look. L22e-30 adopted stylish sculpted stand with phone holder and cable management groove. Users can easily get immersed in entertainment with 75Hz refresh rate and free-sync while Low Blue Light certified eyecare technology reduces eye fatigue even after long hours. With Artery software loaded, users can adjust monitor setting with convenient interface.
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 19 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 5.27 lb |
| Height with Stand | 15.90" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 6.50" |
| Height | 11.7" |
| Width with Stand | 19.30" |
| Color Family | Black |
| Width | 19.3" |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.70 lb |
| Depth | 1.8" |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 21.5-inch VA panel of L22e-30 with 3-side near-edgeless design delivers quality visuals as well as modern look. L22e-30 adopted stylish sculpted stand with phone holder and cable management groove. Users can easily get immersed in entertainment with 75Hz refresh rate and free-sync while Low Blue Light certified eyecare technology reduces eye fatigue even after long hours. With Artery software loaded, users can adjust monitor setting with convenient interface. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | L22e-30(A21215FL0)21.5inch Monitor-HDMI |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 66CBKCC1US |
| Product Model | L22e-30 |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.24800 mm x 0.24800 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 22" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo L22e-30 21.5" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Black (66cbkcc1us)