Lenovo
Lenovo 100e Windows 2nd Gen 81M80041US 11.6" Netbook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4120 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory - Black
- SKU:
- 18262610
- MPN:
- 81m80041us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/26/2022 06:18:40 PM PST
- Stock Update:
- 05/26/2022 06:18:40 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 100e Windows 2nd Gen 81M80041US 11.6" Netbook - 1366 x 768 - Celeron N4120-4 GB RAM - 64 GB Flash Memory - Black - Windows 10 Pro Education - Intel UHD Graphics 600 - Twisted nematic (TN) -- UPC: 194778423960
- Weight: 4.450 lbs
- Standing screen display size: 11.6 Inches
- Average Battery Life (in hours): 10 Hours
- Brand: Lenovo
- Item model number: 81M80041US
- Operating System: Windows 10 Pro
- Item Weight: 8 pounds
- Package Dimensions: 19 x 13 x 4 inches
- Processor Brand: Intel
- Power Source: Battery Powered
NB LN 100E 2 N4120 4G 64G 10P
Package Contents:
- 100e Windows 2nd Gen 81M80041US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- 100e Windows 2nd Gen 81M80041US
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N4120 |
| Maximum Turbo Speed | 2.60 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.67 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.78" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8 lb |
| Shipping Depth | 18.50" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 8" |
| Shipping Width | 12.50" |
| Shipping Height | 3.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Number of Batteries | 1 |
| Memory | |
| System Memory Technology | LPDDR4 |
| Total Number of Memory Slots | No |
| Number of Occupied Memory Slots | No |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 100e (2nd Gen) A real class act When you need a durable laptop that withstands the rigors of the classroom, the Windows version of the Lenovo 100e (2nd Gen) laptop won't disappoint. This 11.6" device includes access to tons of educational apps for students and teachers. |
| Product Type | Netbook |
| Product Name | 100e Windows 2nd Gen 81M80041US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81M80041US |
| Product Model | 81M80041US |
| Product Line | 100e Windows 2nd Gen |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | One USB-C 3.1 Gen 1 (with the function of power delivery and data transfer) |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro Education |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 100e Windows 2nd Gen 81M80041US 11.6" Netbook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4120 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory - Black