Lenovo
Lenovo 300e Windows 2nd Gen 81M900CAUS 11.6" Touchscreen Netbook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4120 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory - Gray
- SKU:
- 18325655
- MPN:
- 81m900caus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 300e Windows 2nd Gen 81M900CAUS 11.6" Touchscreen Netbook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4120 Quad-core (4 Core) 1.10 GHz - 4 GB RAM - 64 GB Flash Memory - Gray - Windows 10 Pro - Inte- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Celeron
- Processor Model: N4120
- Processor Core: Quad-core (4 Core)
- Processor Speed: 1.10 GHz
- Standing screen display size: ?11.6 Inches
- Screen Resolution: ?1366 x 768
- Processor: ?1.1 GHz celeron
- RAM: ?4 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?81M900CAUS
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?6 pounds
- Processor Brand: ?Intel
At the head of the class With powerful processing, a 360-degree hinge that accommodates 4 learning modes, and Pencil Touch technology, our 2nd generation 11.6" Windows version of the Lenovo 300e (2nd Gen) 2-in-1 laptop delivers a premium classroom experience. Factor in durability features like a sealed keyboard, mechanically anchored keys, and drop-resistance, and this convertible is sure to earn the grade. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 81M900CAUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: 300e Windows 2nd Gen. Product Model: 81M900CAUS. Product Name: 300e Windows 2nd Gen 81M900CAUS Netbook. Product Type: Netbook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Celeron. Processor Model: N4120. Processor Core: Quad-core (4 Core). Processor Speed: 1.10 GHz. Maximum Turbo Speed: 2.60 GHz. [Memory] Standard Memory: 4 GB. Memory Technology: LPDDR4. [Storage] Drive Type: Flash. Flash Memory Capacity: 64 GB. [Display & Graphics] Screen Size: 11.6". Display Screen Type: LCD. Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: HD. Screen Resolution: 1366 x 768. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics 600. Graphics Memory Technology: LPDDR4. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac. Ethernet Technology: Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Number of USB 3.0 Ports: 2. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: Type C, With DC-in LED. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Input Devices] Keyboard Localization: English (US). [Battery Information] Number of Cells: 3-cell. [Power Description] Maxim
Package Contents:
Features
Features:
Anti-glare Screen
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N4120 |
| Maximum Turbo Speed | 2.60 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.82" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.15 lb |
| Shipping Depth | 17.60" |
| Width | 8" |
| Depth | 11.4" |
| Shipping Width | 9.80" |
| Shipping Height | 2.50" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | LPDDR4 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | At the head of the class With powerful processing, a 360-degree hinge that accommodates 4 learning modes, and Pencil Touch technology, our 2nd generation 11.6" Windows version of the Lenovo 300e (2nd Gen) 2-in-1 laptop delivers a premium classroom experience. Factor in durability features like a sealed keyboard, mechanically anchored keys, and drop-resistance, and this convertible is sure to earn the grade. |
| Product Type | Netbook |
| Product Name | 300e Windows 2nd Gen 81M900CAUS Netbook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81M900CAUS |
| Product Model | 81M900CAUS |
| Product Line | 300e Windows 2nd Gen |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | Type C, With DC-in LED |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information