Lenovo
Lenovo 300e Chromebook 2nd Gen 81MB0004US 11.6" Touchscreen Chromebook - 1366 x 768 - Intel Celeron N4000 Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory - Black
- SKU:
- 18261503
- MPN:
- 81mb0004us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Flexible & interactive, just like the classroom
Our 11.6" 300e Chromebook (2nd Gen) offers the versatility of a 360-degree hinge and 10-point multitouch technology. This device bends into four different modes to offer customized ways to plan, teach, learn, and engage. And students can interact with the screen the way they're used to interacting with most devices-through touch.
Package Contents:
Features
Package Contents:
300e Chromebook 2nd Gen 81MB0004US Chromebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N4000 |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 0.80" |
| Color Family | Black |
| Width | 8" |
| Depth | 11.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Maximum Supported System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Flexible & interactive, just like the classroom Our 11.6" 300e Chromebook (2 nd Gen) offers the versatility of a 360-degree hinge and 10-point multitouch technology. This device bends into four different modes to offer customized ways to plan, teach, learn, and engage. And students can interact with the screen the way they're used to interacting with most devices-through touch. |
| Product Type | Chromebook |
| Product Name | 300e Chromebook 2nd Gen 81MB0004US Chromebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81MB0004US |
| Product Model | 81MB0004US |
| Product Line | 300e Chromebook 2nd Gen |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | Type C, With DC-in LED |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 300e Chromebook 2nd Gen 81MB0004US 11.6" Touchscreen Chromebook - 1366 x 768 - Intel Celeron N4000 Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory - Black